Moje Notatki

Historia Polski – cz.860

In historia sredniowiecze on Listopad 10, 2009 at 3:09 pm

Od momentu objęcia kierownictwa sprawami edukacji Stanisław Potocki szczególną troską otaczał szkolnictwo elementarne. Działalność jego była nastawiona na upowszechnienie i laicyzację szkół elementarnych, zależnych silnie od parafii
Szkolnictwo to opierało się na dobrowolnych składkach, uchwalanych przez mieszkańców. Mimo skromnych warunków finansowych liczba tych szkół w krótkim czasie wzrosła o 1. W 1816 r. na obszarze Królestwa działało 720 szkół elementarnych, do których uczęszczało 23 100 uczniów. Zabiegi Stanisława Potockiego doprowadziły do zwiększenia się liczby szkół w 1821 r. do 1222, przy 37 600 uczniów. W walce z analfabetyzmem dokonany został w ten sposób poważniejszy krok niż w dobie Komisji Edukacji Narodowej. Organizowano również szkolnictwo zawodowe dla młodzieży pracującej. Osiągnięcia te nie były jeszcze wystarczające do podniesienia ogólnego poziomu społeczeństwa. Niemniej jednak laickie i liberalne tendencje Potockiego spowodowały ataki na jego politykę oświatową, szczególnie ze strony episkopatu. Doprowadziło to do upadku ministra i powołania na jego miejsce Stanisława Grabowskiego.
Nastąpił częściowy odwrót od poprzednich założeń. Podporządkowując się życzeniom niechętnej kształceniu dzieci chłopskich szlachty nowy minister doprowadził do całkowitego upadku szkolnictwa elementarnego na wsi. Do 1827 r. liczba szkół wiejskich zmniejszyła się o blisko ?. Usiłując sztucznie zahamować rozwój świadomości społecznej chłopów i utrzymywać ich w ciemnocie,” by zabezpieczyć się w ten sposób przed utratą rąk do pracy na folwarkach, szlachta utrudniała pozyskanie ich dla sprawy niepodległościowej. Odmiennie natomiast układała się polityka oświatowa w miastach i miasteczkach, w których zgodnie z potrzebami rozwijającej się produkcji wzrastała liczba szkół – między 1820 a 1830 r. z 342 do 412. Jednocześnie jednak rozwijano staranny nadzór nad młodzieżą, a odpowiednio wysokie opłaty za naukę hamowały dostęp biedniejszym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: