Moje Notatki

Historia Polski – cz.834

In historia polski film on Listopad 11, 2009 at 11:20 am

Znacznie gorzej było w pozbawionej wszelkiej autonomii Galicji. Zwoływanego od czasu do czasu sejmu nikt nie brał poważnie, a wszelkie próby rozbudzenia życia narodowego były szykanowane przez czujną policję kanclerza Metternicha
Podobnie upośledzony był żywioł polski pod panowaniem pruskim – na Śląsku, Pomorzu, w Warmii i na Mazurach. Ludność polska nie tylko miała praktycznie zamkniętą drogę do urzędów czy landtagów, ale narażona była na wzmożony nacisk germanizacyjny, który odbywał się za pośrednictwem szkoły, a także kościoła luterańskie-go czy katolickiego, znajdujących się pod silną presją rządu. Nieco inaczej kształtowała się sytuacja w Wielkim Księstwie Poznańskim. Wprawdzie rząd berliński nie przyznał mu zapowiadanych w Wiedniu uprawnień autonomicznych, potraktował jako integralną część państwa pruskiego i urządził na wzór innych prowincji, jednakże licząc się z faktem, że szlachta poznańska była prawie w całości polska, władze utrzymały pozory pewnych swobód narodowych. Tak więc pewną odrębnością Poznańskiego było powołanie specjalnego namiestnika, którym został ks. Antoni Radziwiłł, żonaty zresztą z Hohenzollernówną. Władze nie przekazały mu jednak administracji, która pozostała w ręku niemieckiego prezesa prowincji. Początkowo nie wprowadzono’ także ograniczeń w posługiwaniu się językiem polskim w szkołach i urzędach, jakkolwiek poufne instrukcje nakazywały powolne zastępowanie go niemieckim. Podobnie jak dla innych prowincji, w 1824 r. Fryderyk Wilhelm III powołał i dla Poznańskiego sejm prowincjonalny o charakterze stanowym, w którym obok ziemiaństwa reprezentowane były miasta i gminy wiejskie. Odpowiednio przygotowana ordynacja wyborcza zapewniała w nim znaczny udział Niemcom, zwłaszcza spośród zamożnego mieszczaństwa i chłopstwa. Polacy siłą rzeczy przeważali wśród szlachty, ale wysuwane przez nich petycje miały podobnie nikłe znaczenie jak w sejmie galicyjskim. Jakkolwiek więc możliwości rozwoju społeczeństwa polskiego kształtowały się w Poznańskiem lepiej niż bezpośrednio po rozbiorach, daleko było do zapewnienia pełnej swobody życia narodowego.
W tej sytuacji Królestwo Kongresowe musiało stanowić właściwe centrum życia narodowego i ku niemu ciążyły poczynania patriotyczne ze wszystkich zaborów. Dlatego też zabiegi o uzdrowienie w nim stosunków społecznych i gospodarczych oraz o utrzymanie tego przynajmniej stopnia swobody, który zapowiadała konstytucja z 1815 r., stanowiły podstawowe problemy tej doby i od ich rozwiązania zależał w dużym stopniu dalszy rozwój narodowy Polski.

c.Sprawa uwłaszczenia na tle sytuacji rolnictwa na ziemiach polskich

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: