Moje Notatki

Historia Polski – cz.764

In historia powszechna średniowiecze on Listopad 13, 2009 at 2:27 am

Uchwalenie Konstytucji 3 maja spotkało się z głębokim oddźwiękiem zarówno w samej Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. W kraju popierała ją zdecydowana większość średniej szlachty i mieszczaństwa
O rozszerzenie jej zabiegali mieszkańcy miast prywatnych. Także chłopi na swój sposób usiłowali interpretować postanowienie o wzięciu ich pod opiekę prawa i w wielu wsiach odmawiali wypełniania powinności feudalnych. Za granicą z entuzjazmem wyrażał się o niej Anglik Edmund Burkę, Amerykanin Tomasz Payne, Francuz Siéyes. Popierali ją Szwedzi, a także dwór wiedeński Leopolda II.
Jednakże ze zdecydowanym sprzeciwem wobec przeprowadzonych przemian wystąpili konserwatyści magnaccy. Szermując hasłami nawrotu do dawnej struktury Rzeczypospolitej albo podziału jej na autonomiczne niemal prowincje Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski i Franciszek Ksawery Branicki pozyskali poparcie Katarzyny II. Caryca zaniepokojona była uchwałami warszawskimi, które w jej przekonaniu mogły przerzucić płomień rewolucji francuskiej na środkową i wschodnią Europę. „Polacy – według niej – zakasowali wszystkie szaleństwa paryskiego Zgromadzenia Narodowego”. Jakkolwiek konstytucja nie znalazła uznania w oczach żyrondystów i jakobinów, którzy doktrynersko zarzucali jej, że pozostawiła rządy w ręku władcy, to jednak francuskie żywioły umiarkowane sławiły ją jako przejaw umiejętnej, bezkrwawej reformy. W rzeczywistości przez przyjęcie Konstytucji 3 maja Polska stawała się sojusznikiem rewolucji francuskiej i Katarzyna II szykując się po zakończeniu wojny z Turcją w 1792 r. do rozprawy z Paryżem musiała przedtem zdusić „zarazę rewolucyjną” w Warszawie. Ponadto sąsiedzi Polski, zwłaszcza Prusy i Rosja, obawiali się, by przeprowadzone reformy nie wzmocniły państwa polskiego, toteż woleli je zlikwidować, zanim jeszcze wzrosła jego siła militarna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: