Moje Notatki

Historia Polski – cz.861

In historia polski do 1795 on Listopad 13, 2009 at 9:08 am

Przed innymi problemami stanęło natomiast szkolnictwo na ziemiach polskich pod zaborem pruskim. Przeprowadzona w początkach XIX w
reforma szkolna nie tylko przyczyniła się do ogólnego podniesienia poziomu, ale także do znacznego upowszechnienia szkolnictwa. Nastąpiło nie tylko formalne (jak w dobie fryderycjańskiej), ale i faktyczne udostępnienie szkolnictwa elementarnego młodzieży zarówno w miastach, jak i na wsi. Jednakże, podobnie jak w poprzednim okresie, szkoła nadal uważana była za najlepsze narzędzie do ujednolicenia językowego mieszkańców monarchii i służyła procesom germanizacyjnym. Jedynie w Księstwie Poznańskim ten nacisk był słabszy i istniały nawet polskie szkoły średnie. Natomiast na Śląsku, na Pomorzu, a także w Warmii i na Mazurach tylko dzięki oporowi miejscowej ludności utrzymywał się język polski w szkołach. Pewną pomoc w przeciwstawianiu się polityce władz znajdowała ludność polska u niższego kleru, tak katolickiego, jak i protestanckiego, oraz u nauczycieli. Symboliczną postacią stał się nauczyciel ludowy z Lubszy w paw. lublinieckim, Józef Lompa. Ogłosił on po polsku wiele publikacji o bogatej tematyce – od porad gospodarskich do utworów literackich. Niektóre z jego książek miały charakter podręczników; tak było np. z historią Śląska, w której kładł nacisk na polskość tej dzielnicy. Działalność Lompy, jak i innych często dziś zapomnianych „budzicieli” polskości, przyczyniła się w niemałej mierze do ograniczenia skutków germanizatorskiej polityki szkolnej władz pruskich.
Najmniejsze postępy czyniło szkolnictwo pod zaborem austriackim. Nie rozwijały się szkoły elementarne ani średnie. We Lwowie ponownie uruchomiony został uniwersytet, z wykładami najpierw po łacinie, a od 1824 r. po niemiecku. Poziom jego był bardzo mierny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: