Moje Notatki

Historia Polski – cz.535

In historia polski xviii on Listopad 15, 2009 at 5:16 am

Istotne znaczenie mają również inne archiwa europejskie, przede wszy­stkim tych państw, które miały stałe przedstawicielstwa w Warszawie lub szczególnie interesowały się sprawami polskimi – dla tego okresu są to główne archiwa w Moskwie, Leningradzie, Merseburgu, Wiedniu i Sztok­holmie, Kopenhadze, Londynie, Paryżu i w Watykanie. W ograniczonym tylko stopniu mogą zastąpić kwerendy w tych archiwach odpisy znajdu­jące się w zbiorach Biblioteki PAN w Krakowie (depesze nuncjuszów do końca XVII w
, teki londyńskie), w zbiorach Biblioteki Ossolińskich (teki paryskie Lukasa i wiedeńskie Jarochowskiego), lub mikrofilmy zbierane przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Równie bowiem cenne jak depesze posłów z Polski są pomijane zwykle w tych materia­łach kopie pism, diariuszy itp., załączane do przesyłanych sprawozdań. Zresztą wymienione wyżej odpisy są w większości niekompletne i zawie­rają niekiedy bardzo poważne opuszczenia.
Spośród wydawnictw, pomijając pozycje wymienione we wstępie do części I, które kontynuowane są także dla omawianego okresu (‚jak lu­stracje, inwentarze, konstytucje sejmowe, akta sejmikowe), na uwzględ­nienie zasługują następujące pozycje:
Dla dziejów gospodarczych, zwłaszcza badań nad organizacją wielkiej własności, pomocne są: Instrukcje gospodarcze dla dóbr magnackich i szla­checkich z XVII-XIX wieku, wyd. B. Baranowski, J. Bartyś, A. Keckowa, J. Leskiewiczowa, T. Sobczak, t. I-II (Wrocław 1958-1963) oraz Instrukcje gospodarcze dla dóbr pszczyńskich, wyd. S. Inglot i L. Wiatrowski (Wrocław 1963) – odnoszące się do XVIII w. Podobne instrukcje dla żup solnych wydała A. Keckowa, Instrukcje górnicze dla żup krakowskich z XVI-XVIII w. (Wrocław 1963). Przy badaniach nad handlem użyteczne są tabele statystyczne dla Gdańska i Wrocławia. Opublikował je S. Gierszewski, Statystyka żeglugi Gdańska w latach 1670-1815 (Warszawa 1963), C. Biernat, Statystyka obrotu towarowego Gdańska w latach 1651-1815 (Warszawa 1962), J. Wolański, Statystyka handlu Śląska z Rzecząpospolitą w XVIII wieku (Wrocław 1963). Ponadto dla dziejów żeglugi i handlu gdańskiego w początkach XVIII w. duże znaczenie mają wyd. przez E. Cieślaka i J. Rumińskiego, Raporty rezydentów francus­kich w Gdańsku w XVIII wieku, t. I-II (Gdańsk 1964-1968), które za­wierają także liczne informacje o wydarzeniach politycznych i wojsko­wych w basenie Morza Bałtyckiego w końcowym etapie wojny północnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: