Moje Notatki

Historia Polski – cz.636

In historia kultury polskiej on Listopad 15, 2009 at 1:11 am

Wojna siedmioletnia przyniosła zagładę armii saskiej, zaatakowanej niespodziewanie przez Prusy i zmuszonej do kapitulacji w Pirnie (1756). Saksonia znalazła się pod okupacją pruską, a jej siła militarna na długie lata została przekreślona
Rzeczpospolita i tym razem utrzymała neutralność. Wojska obu walczących stron gospodarowały na jej ziemiach jak u siebie, a dyplomaci toczyli rokowania o pacyfikację kosztem bezbronnej Rzeczypospolitej. Fryderyk II myślał o rozbiorze. Petersburg – po opa­nowaniu Prus Książęcych – proponował wymianę tego obszaru na resztę Inflant i część Białorusi. Na razie nic z tych planów nie wyszło i pokój hubertsburski z 1763 r. nie wprowadził żadnych zmian terytorialnych w tej części Europy.
Niemniej neutralność rozbrojonej Rzeczypospolitej podczas wojen ślą­skich, a zwłaszcza siedmioletniej, przygotowała pierwszy rozbiór Polski. Natomiast niepowodzenia saskie w wojnach śląskich przesądziły ostatecz­nie p załamaniu się unii polsko-saskiej. Nie spełniła ona nadziei politycz­nych żadnej ze stron, toteż po śmierci Augusta III musiała się rozpaść. Sta­rania króla o zapewnienie sukcesji jednemu ze swych synów zostały przy tym przekreślone przez zmiany na tronie carskim po śmierci Elżbiety. O ile bowiem Elżbieta zgodziła się na oddanie w ręce królewicza Karola księstwa kurlandzkiego (1758), co w dalszej perspektywie otwierało mu szansę na tron polski, o tyle Piotr III przegnał go z Mitawy, a Katarzy­na II przywróciła Kurlandię Bironowi, akcentując swe nieprzychylne sta­nowisko wobec Wettinów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: