Moje Notatki

Historia Polski – cz.689

In historia sredniowiecze on Listopad 15, 2009 at 11:17 am

Zabiegi te nie rozkładały się równomiernie; najsilniej występowały na zachodnich ziemiach polskich, zwłaszcza w Wielkopolsce i na Pomorzu, gdzie też poziom rolnictwa podniósł się najwyżej. Powstawały tam majątki wzorowe, w których wprowadzenie „nowego rolnictwa” zapewniało wysokie plony
Ogólnie wszakże poziom rolnictwa był dość niski; najdobitniej świadczy o tym fakt, że plony zbóż nie osiągnęły jeszcze poziomu z czasów Odrodzenia. Wprawdzie w porównaniu z początkami XVIII w. nieco wzrosły, nie wyżej chyba jednak niż przeciętnie z 3 na 3,5 ziarna. Istniały zresztą pod tym względem duże wahania w zależności od regionu.
Dbałość o wzrost hodowli wiązała się z zabiegami o zwiększenie produkcji paszy. Władze starały się również uregulować gospodarkę leśną.
Nie chodziło wszakże o samo udoskonalenie techniki rolnej. Coraz częściej padało zdanie, że dla wzrostu rolnictwa potrzebne jest gruntowniejsze przekształcenie stosunków produkcyjnych. Zasadnicze zastrzeżenia ze strony coraz liczniej występujących pisarzy politycznych i ekonomistów budziła pańszczyzna. Mimo wszelkich wysiłków posiadaczy szlacheckich, polegających bądź to na jej zwiększaniu (do wysokości 10-12 dni z łanu tygodniowo w gospodarstwach kmiecych), bądź wprowadzaniu dla niej norm dziennej robocizny czy na narzucaniu licznych robocizn dodatkowych, wydajności jakość wykonywanej na pańskim roboty była niska. Gdy wskutek tego folwarki nie przynosiły oczekiwanego dochodu, trzeba było myśleć o zastępowaniu lub uzupełnianiu pańszczyzny pracą najemną albo też o zamianie jej na czynsze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: