Moje Notatki

Historia Polski – cz.158

In tajemnicza historia polski on Listopad 16, 2009 at 2:09 pm

Trudno zresztą nie przyznać, że wzrastający dobrobyt pozwalał szlach­cie na znaczne podniesienie poziomu życia – i to bez charakterystycznego dla późniejszych czasów naruszania podstaw własnej egzystencji. Naj­wyraźniej można to obserwować w odniesieniu do średniej szlachty i magnaterii
Obok dworków drewnianych coraz częściej pojawiały się murowane, początkowo jeszcze obronne, potem mniej warowne (zwłaszcza w centralnej Polsce), zapewniające większą wygodę mieszkańcom, Magnateria przebudowuje stare gotyckie zamki na renesansowe albo wznosi no­we pałace. Za wzorem Wawelu ozdabia się je krużgankami, rozbudowuje skrzydła otaczające dziedziniec arkadowy. Wnętrza wyposażano w zbytkowne meble, dywany. Na ścianach pojawiały się zwierciadła i obrazy. Do ogrzewania służyły coraz częściej kaflowe piece zamiast kominków. Oświetlano za pomocą dość kosztownych świec, rzadziej łuczywa.
Żywe przemiany przechodził strój szlachecki. Oddziaływały nań różne wzory i dopiero w drugiej połowie XVI w. wykształcił się ostatecznie pod przemożnym wpływem wschodnim w sposób, który utrzymał się aż do czasów Oświecenia. Składał się z żupana, koń tusza, delii; na głowie noszo­no kołpak albo czapkę futrzaną. Spodnie do tego były obcisłe, długie, buty kolorowe. Strój przyozdabiała szlachta bogato, starając się o kosztowne materiały; chętnie pokazywała się w klejnotach. Półszlachetnymi kamie­niami zdobiła szlachta również broń, zwłaszcza nieodzowne uzupełnienie stroju – karabele (szable typu wschodniego). W miarę wzrostu dobrobytu kraju szlachta otaczała się coraz większym zbytkiem, który stał się z cza­sem nieodzownym atrybutem pozycji społecznej. Oczywiście szlachta uboga ubierała się w sposób bardziej zbliżony do chłopów czy mieszczan, ale nawet najmizerniejszy szlachcic zagrodowy obnosił się ze swą szablą, choćby zawieszoną na konopnym sznurku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: