Moje Notatki

Historia Polski – cz.528

In historia polski peb on Listopad 17, 2009 at 6:06 am

Podstawowa literatura dotycząca tego okresu Baroku została już przed­stawiona we wstępie do części I. Wypadnie więc tutaj nie tyle wskazać na kwestie dyskusyjne, co raczej na poważniejsze uzupełnienia, odnoszące się do omawianego okresu
Tak więc ogólnie o obyczajach w Polsce w tym okresie pisał Z. Kuchowicz, Z dziejów obyczajów polskich w wieku XVII i pierwszej połowie XVIII wieku (Warszawa 1957). Natomiast dla kultury ludowej podstawowe znaczenie ma praca C. Hernasa, W ka­linowym lesie, t. I (Warszawa 1965), koncentrująca się wokół poezji ludowe j z XVIII w., oraz B. Baranowskiego, Kultura ludowa XVII i XVIII wieku na ziemiach Polski środkowej (Łódź 1971).
W zakresie stosunków religijnych najpoważniejszym osiągnięciem jest wspomniany już zbiór studiów Kościół w Polsce pod redakcją J. Kłoczowskiego, który ukazuje rolę i sytuację Kościoła katolickiego w Polsce w pierwszej połowie XVIII wieku. Studia te doty­czą wszakże tylko wewnętrznych przemian w Kościele, realizacji posta­nowień soboru trydenckiego. Natomiast kapitalny problem stosunku pań­stwa do Kościoła czeka na zbadanie. Warto na tym odcinku odnotować ważną monografię J. Staszewskiego, Stosunki Augusta II z kurią rzymską w latach 1704-1706 (Toruń 1965). Także sprawa nietolerancji w Polsce w tym okresie nie wyszła poza ustalenia M. Wajsbluma czy J. Feldmana, mimo publikacji licznych szkiców o charakterze popularnym. O zróżnicowaniu ideologicznym wewnątrz Kościoła katolic­kiego w tym okresie wiemy bardzo niewiele. Na uwagę zasługuje obej­mująca zresztą szerszy okres praca K. Górskiego, Od religijności do mistyki. Zarys dziejów życia wewnętrznego w Polsce, cz. I: 966-1795 (Lublin 1962).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: