Moje Notatki

Historia Polski – cz.646

In historia matura on Listopad 17, 2009 at 11:15 pm

Po wygnaniu arian nie doszło też w gruncie rzeczy do gwałtownych prześladowań kryptoarian. Nie brakło wprawdzie dełatorów, którzy liczy­li na uzyskania konfiskowanych majątków, ale nie zapadały – o ile wia­domo – wyroki śmierci
Z czasem rejestr ariański objął raczej wszelkie sprawy o apostazję czy ateizm – z tego też względu w początkach XVIII wieku Trybunał wydał głośny wyrok śmierci na Zygmunta Unruga, który jednak zdołał ujść za granicę i po wielu latach doczekać się skasowania nie uzasadnionego, jak się okazało, skazania.
W stosunku do innych wyznań protestanckich obowiązywała konfe­deracja warszawska z 1573 r. W rzeczywistości uprawnienia protestantów ulegały stałemu ograniczaniu, które przybrało na sile zwłaszcza w po­czątkach XVIII w. Już jednak od 1668 r. surowo zakazano odstępstwa od religii katolickiej, tj. apostazji. W 1673 r. ograniczono dostęp do nobilitacji i indygenatu tylko do katolików. W 1717 r. po zniszczeniach wojny północ­nej zakazano protestantom restauracji uszkodzonych zborów i budowy no­wych, zamknięto im też dostęp do ważniejszych urzędów, a wkrótce potem usunięto z sejmu. Zakazy te zebrała ostatecznie konstytucja sejmu 1733 r., która pozbawiła protestantów znacznej części praw politycznych przez zakazanie ich wyboru na posłów sejmowych i na deputatów do Trybunału oraz obejmowania urzędów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: