Moje Notatki

Historia Polski – cz.777

In historia polski peb on Listopad 17, 2009 at 6:06 am

Mimo swych niedostatków zarówno dla współczesnych, jak i dla i wielu późniejszych pokoleń powstanie kościuszkowskie stało się wielką lekcją patriotyzmu i konieczności wiązania dążeń niepodległościowych ze społecznymi. Nie wydaje się też, by w tych wewnętrznych trudnościach, w braku energii i determinacji ze strony władz powstańczych, w wahaniach i błędach dowódców leżały główne przyczyny niepowodzenia powstania
Upadek powstania był przede wszystkim wynikiem znanej przewagi militarnej Rosji i Prus. Desperackie starcie rozbrojonej po klęsce drugiego rozbioru Polski z największymi potęgami lądowymi ówczesnej Europy miało niewielkie szansę powodzenia. W każdym razie nie było ono możliwe bez wewnętrznego rozkładu w obozie przeciwnika i albo pomocy z zewnątrz. Tymczasem, mimo występujących sporadycznie głosów sympatii dla walczącej o prawo do niepodległego życia Polski, zarówno Katarzyna II, jak i Fryderyk Wilhelm II mogli liczyć na wykonywanie bez wahań przez ich aparat wojskowy i biurokratyczny rozkazów zdławienia oporu powstańców. Zarówno w Rosji, jak i w Prusach hasła wolności i walki z absolutyzmem nie przeniknęły jeszcze dostatecznie głęboko, by mogły poruszyć społeczeństwo.
Zawiodły nadzieje na pomoc zewnętrzną. Nawet życzliwa Polsce Turcja, której losy wiązały się wtedy tak blisko z losami polskimi, nie zdobyła się na poważniejszą demonstrację wojskową, która mogłaby przedłużyć byt powstania. Dyplomacja powstańcza działała wprawdzie mało skutecznie, ale i sytuacja międzynarodowa układała się bardzo niekorzystnie. Wybuch powstania postawił Polskę w jednym obozie z rewolucyjną Francją i trzeba było ponieść wszelkie konsekwencje tego kroku. Tymczasem, jak wiadomo, Francja nie zaangażowała się w żadną formę pomocy dla powstania, chociaż jej losy rozstrzygały się w pewnym stopniu w walkach nad Wisłą. Europa obojętnie patrzyła na upadek powstania, bez większych protestów przyjęła także likwidację państwa polskiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: