Moje Notatki

Historia Polski – cz.845

In wojciech roszkowski historia polski on Listopad 18, 2009 at 2:21 am

Warstwa posiadaczy szlacheckich traciła również swój poprzedni charakter. W wyniku rozbiorów, wojen i trudności ekonomicznych majątki przechodziły w nowe ręce, ludzi bardziej obrotnych, przedsiębiorczych i chyba bezwzględnych
Ale tylko niewielu mieszczan nabywało dobra ziemskie po zadłużonej i zrujnowanej szlachcie. Najczęściej chodziło o zmiany wśród samej szlachty, o awans administratorów i dzierżawców szlacheckich, przy jednoczesnej deklasacji starych posesorów. W ten sposób przybrał na sile rozpoczęty w XVIII w. proces formowania się nowej szlachty, która w specyficznych warunkach kształtowania się kapitalizmu traciła jednak swój stanowy charakter. Tworzyło się ziemiaństwo – klasa wyróżniająca się swą pozycją majątkową, a nie urodzeniem. Mniejszą mobilność wykazywała, jak się wydaje, arystokracja, ale i wśród niej nowe tytuły, przyznane przez władze zaborcze, ułatwiały powstawanie nowej hierarchii.
Najwyraźniejsze zmiany można było obserwować wśród mieszczaństwa. Na tle ogólnego wzrostu ludności, który np. w królestwie wynosił rocznie ok. 1,75% (w 1816 r. było 3,3 mln ludności, w 1829 r. już 4,1 mln), najprędzej wzrastały miasta. Zaludnienie ich podniosło się z 19 do 22% ogółu mieszkańców Królestwa. Przede wszystkim wzrosła znów ludność samej Warszawy – z 80 do 140 tys. Szybko rozwijały się nowo założone miasta w okręgu włókienniczym, jak Ozorków, Zduńska Wola, Tomaszów, Zgierz, Pabianice, a przede wszystkim Łódź. Poza granicami Królestwa podwoiła się niemal ludność Krakowa, rosła liczebność mieszczaństwa na Śląsku, szczególnie Górnym i we Wrocławiu. Na pozostałych terenach procesy urbanizacyjne przebiegały już wolniej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: