Moje Notatki

Historia Polski – cz.546

In historia polski w datach on Listopad 21, 2009 at 5:23 am

Tego rodzaju ciosy wstrząsnęłyby każdą gospodarką – tym silniej mu­siała je odczuwać Rzeczpospolita, która już poprzednio przeżywała trud­ności ekonomiczne. Zniszczenia wojenne umożliwiły dopiero pełną reali­zację gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej w jej najbardziej karyka­turalnej postaci, przez doprowadzenie do ostateczności jej założeń – kon­centracji produkcji rynkowej na folwarku, całkowitego uzależnienia go­spodarczego chłopów, wyeliminowania konkurencji miejskiej
Dołączył się do tego jeszcze jeden ważny dla stosunków wewnętrznych moment: zwięk­szenie dystansu ekonomicznego między magnaterią a średnią szlachtą.

b.Latyfundia magnackie

Jeżeli w XVI w. najbardziej charakterystyczną formą organizacji pro­dukcji rolnej był średnioszlachecki folwark pańszczyźniany, to w połowie XVII w. stało się nią już latyfundium magnackie. Struktura wielkiej własności w Koronie uległa zmianie w zasadniczy sposób już w 1569 r. przez włączenie obszarów ukrainnych. W Wielkopolsce, Małopolsce czy w Prusach Królewskich dominowały bowiem dobra średnioszlacheckie. Włości magnackie były tutaj stosunkowo nieliczne, jednostki tylko po­siadały dobra obejmujące po kilkadziesiąt wsi. Inaczej już kształtowały się stosunki na Rusi Czerwonej, gdzie na posiadłości magnackie przypa­dało w początkach XVII w. około 25% wsi, przy czym często bywały to majątki powyżej 50 wsi. Ale dopiero po przyłączeniu Naddnieprza czy Wołynia możliwe było pojawienie się w Koronie latyfundiów w rodzaju włości Konstantego Ostrogskiego, które obejmowały 100 miast i 1300 wsi, czy hetmana Stanisława Koniecpolskiego, w których miało być 120 tys. poddanych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: