Moje Notatki

Przejęcie władzy w Prusach Książęcych formalnie nie zmieniło więc uprawnień zwierzchnich Polski

In historia polski podręcznik on Listopad 22, 2009 at 8:02 am

Przejęcie władzy w Prusach Książęcych formalnie nie zmieniło więc uprawnień zwierzchnich Polsk i . Faktycznie – wskutek pozycji, jaką mieli w Rzeszy elektorowie brandenburscy – znacznie ograniczało możliwości interwencji Polski w sprawy wewnętrzne Księstwa, które wiązało się coraz ściślej z Brandenburgią
Polityka elektora, jako księcia Rzeszy, siłą rzeczy nie mogła się pokrywać z interesami polskimi, co wystąpiło szczególnie wyraźnie w okresach współdziałania Brandenburgii ze Szwedami w czasie wojny trzydziestoletniej. Tak więc przyszłość panowania polskiego nad Prusami Książęcymi była coraz bardziej zagrożona. Dużą krótkowzroczność wykazali przy tym królowie polscy, szczególnie Zygmunt III, idąc za cenę doraźnych korzyści na różne ustępstwa, przed którymi opierała się na sejmach i sejmikach szlachta.
Sukcesy militarne Szwedów w Rzeczypospolitej i w Rzeszy udaremniły Polsce możliwość upomnienia się o jeszcze jedną z utraconych przez siebie dzielnic – o Pomorze Szczecińskie. W 1637 r. zmarł ostatni książę pomorski – Bogusław XIV. Zwierzchnictwo nad Pomorzem objęli jednak po nim Szwedzi, Rzeczpospolita musiała ograniczyć się do odebrania swych lenn – ziemi bytowskiej i lęborskiej, które zostały wcielone do Polski. Nie powiodło się natomiast odzyskanie ziemi słupskiej, o którą upomniał się Władysław IV na kongresie pokojowym. Opanowała ją Brandenburgia. W rezultacie tereny Pomorza Zachodniego, zamieszkane jeszcze w niemałym stopniu przez ludność pochodzenia słowiańskiego – Kaszubów i Słowińców, znalazły się pod bezpośrednim obcym panowaniem: szwedzkim i brandenburskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: