Moje Notatki

Unia brzeska

In polska historia on Listopad 22, 2009 at 1:21 am

Unia brzesk a , ogłoszona uroczyście w październiku 1596 r. , nie doprowadziła do całkowitego połączenia się obu wyznań, ale do utworzenia na ziemiach Rzeczypospolitej obok dotychczasowego obrządku rzymskokatolickiego także tzw
obrządku greckiego, który zachował pewne odrębności Kościoła wschodniego, uznając jednak władzę papieża. Reformy tej nie przeprowadzono w pełni, nie doszło do zrównania obu obrządków w prawach, m.in. nie dopuszczono biskupów greckokatolickich, czyli jak ich odtąd nazywano unickich, do senatu. W ten sposób już w swym założeniu unia nie spełniała zasadniczych nadziei, które mogli z nią wiązać wyznawcy, zwłaszcza szlacheccy, Kościoła wschodniego.
Z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej unia brzeska wpłynęła tylko na pogłębienie się rozbicia religijnego w państwie i spowodowała silny wzrost antagonizmów religijnych na obszarach zamieszkanych w większości przez ludność białoruską i ukraińską. Gdy antagonizmy te połączyły się z przeciwieństwami klasowymi i narodowościowymi, zaostrzyło to niesłychane walki wewnętrzne w Rzeczypospolitej, przyczyniając się do podważenia jej potęgi. Już bowiem w toku rokowań w Brześciu okazało się, że przeważająca grupa przedstawicieli Kościoła wschodniego jest przeciwna unii. Wystąpiło przeciwko niej duchowieństwo zakonne, większość mieszczaństwa, a także znaczna część szlachty, zwłaszcza z terenów Korony. Negatywne stanowisko wobec unii zajęły bractwa cerkiewne, będące głównym czynnikiem reformy wewnętrznej w Kościele wschodnim w Rzeczypospolitej Bractwa te, które rozwinęły się pod koniec XVI w., pełniły funkcje organizatora ludności prawosławnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: