Moje Notatki

Historia Polski – cz.620

In historia polski torrent on Listopad 23, 2009 at 9:21 am

Elekcja Wettina rozpoczyna przeszło półwiekowy okres unii personal­nej polsko-saskiej. Nie był to twór szczęśliwy ani dla jednej, ani dla drugiej strony
Pod jednym berłem bowiem złączono dwa różne organizmy gospodarcze, społeczne i narodowe. Saksonia była krajem dobrze rozwi­niętym ekonomicznie, z silnym mieszczaństwem, podatnym na wpływy wczesnego Oświecenia i racjonalizmu, choć nie wolnym od protestanckiego zelotyzmu. Wśród ludności niemieckiej była niewielka mniejszość słowiań­ska, najsilniejsza na przyłączonych w 1635 r. Łużycach, gdzie Serbowie łużyccy stanowili znaczny procent chłopów i biedniejszego mieszczaństwa. Pozycja elektora była ograniczona uprawnieniami stanów saskich i łu­życkich, które na swych sejmikach (landtagach) decydowały o obcią­żeniach podatkowych i miały wpływ na organ przyboczny władcy, tajną radę.
Przecież była to pozycja monarchy dziedzicznego, zdecydowanie moc­niejsza niż króla polskiego. Zresztą zakres władzy elektorskiej wzrósł w końcu XVII w. w wyniku zabiegów samego Augusta II i jego poprzed­nika, rozbudowywał się nowoczesny aparat państwowy i powoli Saksonia upodabniała się do państw rządzonych absolutystycznie, chociaż do ufor­mowania się absolutyzmu nigdy tam nie doszło. Scalenie więc Saksonii z Polską w ściślejszy organizm państwowy było mało realne. Zbyt wiele przeciwieństw dzieliło oba kraje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: