Moje Notatki

Kuźnice zakładane w majątkach feudałów były budowane i kierowane przez odrębną warstwę kuźników

In dynastie panujące w polsce on Listopad 23, 2009 at 10:19 pm

Kuźnice zakładane w majątkach feudałów były budowane i kierowane przez odrębną warstwę kuźnikó w , mającą własne przywileje i wyróżniającą się od innych warstw ludności pracującej w przemyśle. Kuźnice opierały się w znacznym stopniu na pracy najemnej
Jakkolwiek wyrób żelaza nie dorównywał wtedy ani ilościowo, ani jakościowo poziomowi w zachodniej Europie, produkcja i wydajność kuźnic stale wzrastały do początków XVII w. Wymownym świadectwem rozwoju technicznego polskiego hutnictwa było zakładanie wielkich pieców, ułatwiających wytop żelaza płynnego i wyrób stali. Pierwsze takie piece wystawił w swych dobrach pod Częstochową w latach 1610-1620 Mikołaj Wolski. Po pewnym czasie musiały one jednak przerwać produkcję wskutek braku opału spowodowanego nadmierną eksploatacją sąsiednich lasów. Znacznie trwalszy żywot miały wielkie piece zbudowane około 1624 r. w dobrach biskupa krakowskiego, w Bobrzy i Samsonowie, przy pomocy Włocha Caccio z Bergamo. Wytapiana w tych piecach stal i żelazo lane służyły głównie do wyrabiania broni, zwłaszcza dział.
Na mniejszą skalę rozwijało się górnictwo ołowiano-srebrne (w Olkuszu, w Krakowskiem oraz w niedalekich Tarnowskich Górach na Śląsku) oraz miedziane. Największa huta miedzi i ołowiu (7 pieców) powstała w początkach XVII w. w Białogonie pod Kielcami. Warto też zaznaczyć, że wprowadzona w początkach XVI w. nowa metoda oddzielania miedzi i srebra za pomocą ołowiu znalazła zastosowanie w całej Europie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: