Moje Notatki

Historia Polski – cz.694

In historia w datach on Listopad 24, 2009 at 4:07 am

Na innych terenach Rzeczypospolitej większą inicjatywę pod tym względem przejawiało nadal mieszczaństwo Gdańska. Także w Warszawie przedsiębiorcy mieszczanie założyli kilka manufaktur sukienniczych, manufakturę kapeluszniczą, „fabrykę” fajansów, wytwórnię kart do gry oraz zakłady wyrobu powozów, wśród nich największy Dangla
Dobrze rozwijało się browarnictwo, garbarnie, gisernie, prochownie. Kilka manufaktur założono w tym czasie również w Krakowie, m. in. dwie sukiennicze. W pobliskim Andrychowie i Białej (już za granicą austriacką) rozwijało się tradycyjne płóciennictwo, choć nie powiodło się władzom cesarskim zorganizowanie manufaktur.
Manufaktury mieszczańskie w przeciwieństwie do tego, co się działo np. na Śląsku, nie były dostatecznie protegowane i zabezpieczane przywilejami przez państwo. Wskutek tego kapitał inwestowany był ostrożnie i większość z nich miała stosunkowo trwały żywot, oparty na dobrej kalkulacji rynkowej. Pewne trudności istniały ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Tylko niewielką część dostarczało rzemiosło czy imigracja, kierująca się zwłaszcza ze Śląska i Saksonii. Trzeba było zatrudniać, niekiedy przymusowo, ludzi luźnych, których dopiero wdrażano do tego rodzaju pracy, żebraków, biedotę miejską. Mieszczanie nie dysponował też dostatecznymi zasobami kapitału. Dlatego usiłowali przyciągać do organizowanych przez siebie przedsiębiorstw manufakturowych także kapitał szlachecki. Z inicjatywy wspomnianego już Kluga powstała np. w 1790 r. spółka, której celem było zakładanie garbarni; ? jej uczestników stanowiła szlachta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: