Moje Notatki

Historia Polski – cz.702

In sredniowiecze polski on Listopad 24, 2009 at 5:03 am

Po pierwszym rozbiorze terytorium Rzeczypospolitej skurczyło się do 520 tys. km2, a ludność do 7,4 mln mieszkańców
Dane z pierwszego spisu ludności, przeprowadzonego dość nieudolnie w latach 1789-1790, wskazują, że do tego czasu ludność zwiększyła się znów do 8,8 mln (według obliczeń Korzona), tj. ok. 19%, co byłoby znów wzrostem stosunkowo wysokim, jak na ówczesną sytuację w tej części Europy. Po drugim rozbiorze obszar państwa zmniejszył się do, 200 tys. km2, a ludność do 4 mln.
Poważnie wzrastało także zaludnienie ziem polskich znajdujących się pod obcym panowaniem. Największą dynamikę pod tym względem okazywał Śląsk, gdzie w 1787 r. liczba mieszkańców wynosiła 1,7 mln, tzn. 47 osób na km2.
Wśród ludności Rzeczypospolitej zdecydowaną większość, zapewne ok. 3 stanowili chłopi. O wiele mniej liczne było mieszczaństwo, które wprawdzie przeżywało pewien wzrost, nie przekraczało jednak zapewne 17 do 20% całości zaludnienia. Szlachta należała do najliczniejszej w Europie i (wraz z klerem) obejmowała od 8 do 10% ludności. Jedynie też szlachta stanowiła warstwę niemal całkowicie polską czy spolonizowaną. Ogół ludności w Rzeczypospolitej był bardzo przemieszany pod względem narodowościowym. Polacy stanowili wśród niej większość – przed pierwszym rozbiorem zapewne ok. ?.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: