Moje Notatki

Całkowicie nie powiodło się natomiast zmienić zasad obsadzania urzędów w Rzeczypospolitej

In historia polski xvii on Listopad 25, 2009 at 7:23 am

Całkowicie nie powiodło się natomiast zmienić zasad obsadzania urzędów w Rzeczypospolite j . Wrócono wprawdzie do zasady niełączenia (in-compatibilitas) określonych urzędów centralnych i ziemskich (a także kościelnych) w jednym ręku, nie powiodło się jednak na sejmie 1565 r
wprowadzenie urzędu instygatorów prowincjonalnych, którzy byliby wybierani corocznie przez szlachtę dla kontroli wyższych urzędników. Przeciwko tej innowacji zaoponował król, który nie chciał tak dalece angażować się po stronie średniej szlachty przeciwko senatowi, wybierając sobie rolę arbitra. Nie bez znaczenia było także stanowisko szlachty, odrzucającej udział króla w powoływaniu instygatorów. Cała ta sprawa wskazywała, na jak niepewnych podstawach oparte było współdziałanie króla ze szlachtą.
Mimo tych rozdźwięków obozowi egzekucyjnemu powiodła się realizacja innego ważnego punktu swego programu: unifikacji i centralizacji państwa. Problem unifikacji dotyczył dwu kategorii zjawisk. Z jednej strony chodziło o ściślejsze zespolenie w ramach Korony Polskiej ziem, które wskutek odmiennej przeszłości zachowały pewne odrębności prawno-ustrojowe, a więc Prus Królewskich, Mazowsza i drobnych terenów śląskich, Z drugiej strony sprawa zjednoczenia oznaczała ustalenie stosunku do siebie państwa polskiego i litewskiego, połączonych dotychczas unią personalną, która wobec bezpotomności Zygmunta Augusta mogła rychło wygasnąć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: