Moje Notatki

Historia Polski – cz.641

In historia polski rs on Listopad 25, 2009 at 5:05 pm

Sarmatyzm tej doby nie nawoływał do podbojów, jego ideałem stało się życie ziemiańskie, zasklepione w ramach ciasnego zaścianka, gdzie kul­tywowane miały być wszelkie cnoty obywatelskie. Stawał się w ten spo­sób ideologią samouwielbienia szlacheckiego, która szlachtę polską wysu­wała na pierwsze miejsce w świecie
Wywoływało to pogardę nie tylko wobec innych stanów, ale i wobec innych narodów, wiarę we własną doskonałość. Politycznym skutkiem tej ideologii była niechęć do zmian ustrojowych. W zakresie kultury prowadziła do stagnacji i nietolerancji wobec każdej myśli, która zdawała się naruszać istniejący „doskonały” po­rządek.
Katolicyzm nadał sarmatyzmowi sakrę religijną, ale sam znalazł się również pod wpływem ideologii sarmackiej. Jak zauważył Janusz Tazbir, w XVII w. nastąpiła znaczna polonizacja katolicyzmu. Unaradawianie kul­tu religijnego nie było niczym szczególnym w Europie tej doby, w Polsce poprowadziło jednak Kościół w odmiennym kierunku niż w innych kra­jach. Ewolucja ta polegała na akceptowaniu stosunków społecznych i po­litycznych panujących w Rzeczypospolitej i przystosowywaniu do nich pojęć i wyobrażeń religijnych. Tak np. według kaznodziejów polskich niebo miało być nawet zorganizowane podobnie jak Rzeczpospolita. W utrzymaniu istniejącego porządku mieli pomagać odpowiedni święci, a Matkę Boską powołano w 1656 r. na królową Polski nie tylko dla zabez­pieczenia całości kraju, ale i dla obrony wolności szlacheckich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: