Moje Notatki

Na razie uratowały ją rozdźwięki między wodzem tureckim a tatarskim

In historia polski xvii on Listopad 25, 2009 at 7:23 am

Na razie uratowały ją rozdźwięki między wodzem tureckim a tatarski m , skończyło się więc na wypadzie zagonów tatarskich. Może więc słusznie przypuszcza Ryszard Majewski, że do wojny polsko-tureckiej mogło było nie dojść, gdyby nie akcja Żółkiewskiego
Zwołany do Warszawy sejm odbył się wśród ataków na politykę dworu za wystawienie Polski na niebezpieczeństwo. Doszło nawet do zamachu kalwina, Michała Piekarskiego, uznanego później za szaleńca, na życie Zygmunta III. Ostatecznie przecież sejm uchwalił wyjątkowo wysokie (5 mln złp.) podatki na utrzymanie 60 tys. armii oraz powiększenie rejestru kozackiego do 40 tys. Zwrócono się też o pomoc do państw chrześcijańskich. Ponieważ najbliżsi Zygmuntowi Habsburgowie mieli swoje kłopoty, wstrzymali się od angażowania przeciw Turcji, zawiedli także i inni. Jedynie król angielski Jakub I obiecał akcję dyplomatyczną i pozwolił Jerzemu Ossolińskiemu na zaciąg wojska. Natomiast Szwecja uznała ten moment za najstosowniejszy do podjęcia ataku na Rygę.
Naczelne dowództwo nad armią Rzeczypospolitej objął J. K. Chodkiewicz. Hetmanów koronnych zastępował regimentarz Stanisław Lubomirski. Wbrew zachętom tureckim, by wywołać powstanie ludności prawosławnej na całej Ukrainie, wystąpili przeciwko Tatarom i Turkom również Kozacy pod wodzą Piotra Konaszewicza Sahajdacznego. Osman II planował główne uderzenie na Lwów; miała je wspierać próba przedarcia się przez przełęcze karpackie na Kraków. Jednakże mobilizacja i przemarsz armii tureckiej znacznie się opóźniały, tak że dopiero w końcu lipca nastąpiła przeprawa przez Dunaj, a 2 września czołowe oddziały osiągnęły Chocim. Wokół tej starej twierdzy mołdawskiej, na prawym brzegu Dniestru, postanowił Chodkiewicz stawić opór przeważającemu nieprzyjacielowi. Koncentracja polska następowała także z przeszkodami. Ostatecznie hetman miał do dyspozycji około 30 tys. regularnego wojska (w tym blisko połowę stanowiła piechota) oraz około 25 tys. Kozaków. Armia turecka wraz z Tatarami i Mołdawianami liczyła zapewne około 100 tys., miała też przewagę w artylerii; jednakże wojsko Rzeczypospolitej górowało liczbą piechoty, uzbrojeniem i poziomem dowództwa. Duże znaczenie miało także zastosowanie przez Polaków nowoczesnych fortyfikacji polowych, którymi otoczono obóz polski. Natomiast Kozacy zabezpieczali się dwoma rzędami wkopanych wozów. Od 2 do 28 września Turcy przypuszczali coraz gwałtowniejsze szturmy na pozycje polskie i kozackie. Zostały one wszystkie odparte, chociaż w toku walk zmarł Chodkiewicz, a w wojsku polskim zaczęło brakować amunicji. Turkom nie udało się złamać oblężonych, ponieśli ogromne straty i musieli zrezygnować z myśli o podboju Rzeczypospolitej. W dniu 9 października 1621 r. podpisany został pod Chocimem układ pokojowy, który przywracał stosunki z czasów Zygmunta Augusta: granicą pozostawał Dniestr, obie strony miały hamować wzajemnie napady Kozaków i Tatarów, hospodarami mieli zostawać chrześcijanie, przychylni Polsce. Rzeczpospolita miała prawo trzymać swego posła w Stambule. Wkrótce potem wojowniczy sułtan Osman II padł ofiarą spisku pałacowego, a jakkolwiek jego następca Mustafa I był równie skory do rzucania gróźb, wysłany do Stambułu z wielkim poselstwem Krzysztof Zbaraski zdołał po trudnej rozgrywce dyplomatycznej uzyskać ratyfikacją pokoju chocimskiego.
Mimo pacyfikacji z Turcją Rzeczpospolita przez długi jeszcze czas nie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: