Moje Notatki

Zmiana tego kursu politycznego była trudna

In roszkowski historia polski 1914 on Listopad 25, 2009 at 5:16 am

Zmiana tego kursu politycznego była trudn a . Większość społeczności Rzeczypospolitej, agitowana przez kler, sprzeciwiała się popieraniu obozu protestanckiego
Ponadto, gdy Władysław IV próbował w latach 1635-1637 zbliżenia do Francji, która robiła mu nadzieje na uzyskanie Śląska, okazało się, że na dworze francuskim przeważają wpływy szwedzkie, pod których naciskiem nawet te obietnice zostały cofnięte. Odtąd zresztą dość systematycznie w przypadkach rywalizacji polsko-szwedzkiej o poparcie francuskie Paryż opowiadał się wyraźnie po stronie szwedzkiej, zafascynowany jej sukcesjami militarnymi. Nie spotkały się też z powodzeniem liczne próby mediacji podejmowane przez Władysława IV w toku wojny trzydziestoletniej. Waza spodziewał się wytargować przy okazji jakieś ustępstwa na rzecz swych praw do korony szwedzkiej, a także pewne zdobycze dla Polski.
W tych warunkach Rzeczpospolita mogła przynajmniej cieszyć się od 1635 r. okresem długiego pokoju, który pozwalał na rozwój jej sił ekonomicznych i dawał szansę ukrócenia tych słabości ustrojowych, które zaważyły ujemnie na możliwościach polskiej polityki zewnętrznej. Niestety, myśli reformy upadły, jak była o tym mowa, w walkach między regalistami a opozycją magnacko-szlachecką. W ten sposób stracono jeden z najdogodniejszych w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej momentów umocnienia jej struktury wewnętrznej i pozycji międzynarodowej. Ciężkie walki, jakie miały spaść na nią w połowie wieku, przekreśliły zyski, które wyciągnęła Polska ze swej neutralności w końcowej fazie konfliktu, i pogrążyły ją w upadku i ruinie, podobnie jak jej sąsiada wschodniego w pierwszym, a zachodniego w czwartym i piątym dziesięcioleciu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: