Moje Notatki

Historia Polski – cz.575

In współczesna historia polski on Listopad 27, 2009 at 9:03 pm

Uniformizacja szlachty była źródłem wzrastającej nietolerancji i aprio­rycznego odrzucania poglądów niekonformistycznych. Nie chodziło przy tym wyłącznie o sprawy religijne
Wszelka krytyka istniejących stosun­ków i projekty zmian przyjmowane były z podejrzliwością i tępione różnymi sposobami. Pod presją opinii wiele wybitnych dzieł literackich i po­litycznych tej epoki pozostało w rękopisach lub było publikowane pod pseudonimami. Na tym też częściowo gruncie rosła ksenofobia, jakkolwiek niemało przyczyniały się do niej najazdy i przemarsze obcych wojsk.
Mentalność większości magnatów nie odbiegała daleko od szlacheckiej. Dla pełności obrazu trzeba jednak dodać, że wzrastała wśród nich coraz liczniejsza grupa admiratorów cudzoziemszczyzny, skłonnych do potępia­nia sarmatyzmu i utożsamiania go ze wstecznictwem. Nie bez znaczenia były tu wpływy dworów Ludwiki Marii i Marii Kazimiery, małżeństwa z ich francuskimi dworkami, podróże synów magnackich do Paryża i Wer­salu. Za panowania Wettinów to oddziaływanie wzorów francuskich nie ustało, hołdował im bowiem i dwór drezdeński. Otaczający króla magnaci, rezydując równie dobrze w Warszawie, jak w Dreźnie, ulegali bez większych oporów tym wpływom francusko-niemieckim. Przez małżeństwa, indygenaty, wspólne interesy polityczne i ekonomiczne dochodziło do zbliżenia arystokracji polskiej i saskiej, co także nadawało części magna­tów w Rzeczypospolitej cudzoziemski polor, nie bez wartości wśród sarmackiego morza. Bez porównania słabsze były te tendencje do szukania wzorów u obcych wśród szlachty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: