Moje Notatki

Historia Polski – cz.538

In historia polski w 10 minut on Listopad 28, 2009 at 6:19 am

Wysoki poziom osiąga również pamiętnikarstwo polskie w XVII w. Najznakomitsze z nich, Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska (ostatnie wyd
W. Czaplińskiego, Wrocław 1968 i R. Pollaka, Warszawa 1971), stanowią jedyne w swym rodzaju źródło do poznania mentalności i obyczajowości średniego szlachcica. Na drugą połowę XVII w. przypada także wiele innych pamiętników, opisujących zarówno sprawy rodzinne, jak wydarzenia wojenne czy polityczne. Publikowane były przeważnie w XIX i XX w. Otwiera je Stanisława Oświęcima dyaryusz 1643-1651 wyd. przez W. Czermaka (Kraków 1907) i Diariusz Bogusława Kazi­mierza Maskiewicza wyd. przez A. Sajkowskiego (Wrocław 1961). Dla spraw litewskich ważne są Pamiętniki Jana W. Poczobuta Odlanickiego (obejmujące lata 1640-1684), wyd. jeszcze przez L. Potockiego i I. Kraszewskiego (Warszawa 1877). Dwór Jana III odmalował doskonale K. Sarnecki w swych Pamiętnikach z czasów Jana Sobies­kiego (1690-1696) wyd. przez J. Wolińskiego (Wrocław 1958). Cie­kawym pamiętnikiem mieszczańskim jest wydany częściowo przez S. Szczotkę, A. Komonieckiego, Dziejopis żywiecki (t. I, Ży­wiec 1937).
Dość obfita jest także literatura pamiętnikarska czasów saskich. Naj­ciekawszy pamiętnikarz Augusta II to anonimowy autor (zwany Otwinowskim) Dziejów Polski pod panowaniem Augusta II, wyd. przez A. Miłkowskiego (Kraków 1849) – oddał na dobrze poglądy szlacheckie, ale w narracji bywa bardzo niedokładny. Sprawom litewskim w tym czasie poświęcone są Pamiętniki Krzysztofa Zawiszy, obejmujące lata 1686-1721, wyd. przez J. Bartoszewicza (Warszawa 1862). Natomiast lata pa­nowania Augusta III znalazły odbicie w Pamiętnikach M. Matuszewicza opracowanych przez A. Pawińskiego (Warszawa 1876) – mało w nich wielkiej polityki, sporo za to walk fakcyjnych i prywaty. Niechęć do Czartoryskich dzieli z Matuszewiczem J. Kitowiez, którego Pa­miętniki, czyli Historia polska, wyd. przez P. Matuszewską i Z. Lewinównę (Warszawa 1971) sięgają zresztą po czasy Stanisława Augusta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: