Moje Notatki

Historia Polski – cz.606

In historia polski film on Listopad 28, 2009 at 1:09 pm

Realizacja tych planów napotkała jednak nieprzezwyciężone trudności zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Rzeczypospolitej. Branden­burgia i zwłaszcza Austria trafiły ze swym złotem do przeciwników króla i posiały takie intrygi, że całkowicie związały ręce Sobieskiemu
W odpowiedzi na Jaworów Wiedeń i Moskwa podpisały traktat skierowany zarówno przeciwko polityce Sobieskiego, jak i przeciwko wszelkim próbom ograniczenia polskich wolności. Było to pierwsze wspólne wystąpienie obu tych państw jako obrońców ustroju Rzeczypospolitej dla utrzymania jej w stanie słabości. Co ważniejsze, Szwecja, na której miał się opierać głów­ny ciężar wojny z Brandenburgią, całkowicie zawiodła. Wojska szwedzkie uderzające z Pomorza Zachodniego zostały pokonane i w ręce Hohenzol­lerna wpadł Szczecin. Równie fatalnie zakończyła się próba opanowania Prus Książęcych. Wprawdzie w lecie 1677 r. podpisano w Gdańsku tajną konwencję polsko-szwedzką, na mocy której Jan III nie tylko godził się na przepuszczenie wojsk szwedzkich z Inflant do Prus, ale i na wspomoże­nie Szwedów swym prywatnym zaciągiem – za co on i jego rodzina mieli zdobyć prawa do Prus Książęcych. Do wystąpienia korpusu szwedzkiego doszło wskutek opieszałości jego dowódcy gen. Horna dopiero w półtora roku później. Skończyło się na nowej porażce Szwedów. W tym czasie dobiegały już końca rokowania pokojowe na zachodzie, w toku których tylko interwencja dyplomatyczna Ludwika XIV uratowała Szwecję przed poważniejszymi stratami terytorialnymi, zapobiegając zwłaszcza oddaniu Szczecina.
Pod wpływem tych niepowodzeń, a także pod naciskiem opozycji mag­nackiej, musiał Sobieski zrezygnować ze swych ambitnych planów bałtyc­kich. Wycofał się również z dywersyjnej antyhabsburskiej akcji na Wę­grzech, objętych powstaniem kuruców, kierowanym wtedy przez E. Tökölyego. Jan III nie tylko poprzednio ułatwił powstańcom zaopatrzenie w broń i rekruta, ale nawet zgodził się na uformowanie przez związanego z dworem kawalera maltańskięgo Hieronima Lubomirskiego parotysięcz­nego oddziału, który poszedł na pomoc Tökölyemu (1677).

f.Liga antyturecka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: