Moje Notatki

Historia Polski – cz.740

In historia polski film on Listopad 28, 2009 at 1:09 pm

Projekty rozbiorowe w stosunku do Rzeczypospolitej pojawiły się już w połowie XVII w. , przekraczały jednak wtedy możliwości projektodawców
Później jednym z ich rzeczników stał się sam król polski August II, który w rezygnacji z części terytoriów na rzecz sąsiadów widział środek do uzyskania zgody na wzmocnienie swej władzy. Warunek ten jednak nie odpowiadał ewentualnym uczestnikom rozbioru. Prawdziwe niebezpieczeństwo zawisło nad Polską od chwili rozpoczęcia przez Fryderyka II jego aneksjonistycznej polityki. Po opanowaniu Śląska głównym jego celem stało się zdobycie ujścia Wisły. Był to od dawna zresztą przedmiot marzeń Hohenzollernów, którzy przy różnych koniunkturach politycznych starali się uszczknąć większy czy mniejszy kąsek Prus Królewskich. Od czasu wojny sukcesyjnej austriackiej bezbronna Rzeczpospolita stała się przedmiotem różnych koncepcji zamiennych, wysuwanych nie tylko przez Berlin i Wiedeń, ale także Wersal i Londyn, w których terytoria polskie miałyby służyć jako. ekwiwalent dla Prus czy Austrii za Śląsk.
Ostatecznie hasło do rozbioru rzuciły Prusy, ale pierwsze kroki rozpoczęła Austria. Dwór wiedeński, który otaczał protekcją konfederatów barskich, nie zawahał się w 1769 r. zagarnąć Spisz, a w następnym roku starostwa czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie. Wykorzystał to Fryderyk II, który już w 1768 r. podsuwał w Petersburgu, na razie bez powodzenia, plany rozbiorowe. Podczas dwukrotnych spotkań z Józefem II Fryderyk pozyskał bez trudu cesarza dla swych projektów, odciął kordonem „sanitarnym” Prusy Królewskie i część Wielkopolski, rzekomo chroniąc się przed zarazą, i doczekał się chwili, kiedy Katarzyna II zgodziła się wszcząć pertraktacje rozbiorowe. Po dość długich rokowaniach doszło w początkach 1772 r. do podpisania porozumienia rosyjsko-pruskiego, do którego potem dołączyła się Austria. Państwa zachodnie nie protestowały, poświęcając całość Rzeczypospolitej dla ratowania mocno zagrożonej przez postępy wojsk rosyjskich Turcji. Dnia 5 sierpnia 1772 r. została podpisana w Petersburgu konwencja ustalająca granice rozbioru.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: