Moje Notatki

Historia Polski – cz.649

In wielka historia polski on Listopad 29, 2009 at 11:07 am

Stosunkowo dobrze rozwiniętą sieć szkół parafialnych miało szkolnic­two protestanckie. Nadal też dobrą sławą cieszyły się gimnazja, zwłaszcza w Gdańsku i Toruniu, jakkolwiek nowa myśl pedagogiczna przenikała do nich powoli
Dobry poziom osiągnęły natomiast polskie szkoły protestanckie na Śląsku. Szczególny rozgłos zdobyła sobie prowadzona w po­czątkach XVIII w. przez pietystów szkoła w Cieszynie. Duże zasługi w upo­wszechnianiu dobrej polszczyzny miała także polska szkoła miejska we Wrocławiu, której nauczyciele ogłosili kilka podręczników do nauki języka polskiego.
Najdłużej okres stagnacji przeżywało szkolnictwo wyższe. Z krajowych uczelni korzystało głównie mieszczaństwo. Mimo istnienia obok Akademii Krakowskiej także Akademii Zamojskiej i dwu jezuickich – w Wilnie i przez krótki czas we Lwowie –: kwitła w nich tylko scholastyczna teologia i filozofia; nieco prawa i medycyny uczono w Krakowie, ale na nis­kim poziomie. Kto ze szlachty czy zwłaszcza magnatów chciał się kształ­cić, wyjeżdżał więc za granicę, najczęściej do Włoch czy krajów habsbur­skich, rzadziej do Francji. Wyjeżdżano także na uniwersytety protestanckie, do Holandii, Anglii, oraz do Niemiec, gdzie najwięcej kształciło się mieszczan z Pomorza i Wielkopolski. Ściągała również słuchaczy z Polski założona w 1702 r. przez jezuitów Akademia Wrocławska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: