Moje Notatki

Nadal także w trudnych momentach trzeba się było liczyć z wystąpieniem Turcji

In historia polski 1900 on Listopad 30, 2009 at 1:03 pm

Nadal także w trudnych momentach trzeba się było liczyć z wystąpieniem Turcj i . Do największego napięcia stosunków doszło w czasie wojny smoleńskiej, kiedy Rosjanom udało się pozyskać Tatarów w celu dokonywania napadów dywersyjnych na Rzeczpospolitą
Gdy Koniecpolski rozgromił w 1633 r. pod Sasowym Rogiem czambuły, spróbował wtargnąć do Polski Abazy, pasza Widynia. Spotkał się jednak ze zdecydowanym oporem hetmana nie opodal Kamieńca, wycofał się więc (nie ścigany, by nie sprowokować wojny) do Mołdawii. W następnym roku po obustronnej demonstracji sił Turcy zdecydowali się podpisać nowy układ pokojowy (1634), w którym uzyskano obietnicę (nie spełnioną) usunięcia Tatarów z Budziaków oraz zobowiązanie powoływania na hospodarów w Mołdawii i Wołoszczyźnie kandydatów polecanych przez króla polskiego.
Jednakże i w ‚Polsce występowały dążenia, by korzystać z osłabienia Turcji i czy to podporządkować sobie Krym, czy też podjąć batoriańskie piany generalnej rozprawy z Porta. Pomysły te przybrały na sile zwłaszcza w latach czterdziestych XVII w., gdy Turcja zaczęła wojnę z Wenecją o Kretę. Hetman Koniecpolski, który w 1644 r. rozgromił pod Ochmatowem Tuhaj Beja, doradzał wyprawę na Krym, i to we współdziałaniu z Rosją, z którą właśnie doszło do zbliżenia. Podjęli tę myśl po śmierci hetmana Jeremi Wiśniowiecki i Aleksander Koniecpolski, którzy wyprawili się w 1647 r. w stepy w stronę Perekopu, nie dotarli jednak do celu. Tymczasem Władysław IV miał znacznie szersze zamiary. W porozumieniu z papieżem, a przede wszystkim z Wenecją, której wysłannik Tiepolo obiecywał królowi polskiemu olbrzymie sumy, Władysław IV przygotowywał wielką armię złożoną z Polaków, Wołochów i Kozaków, która miała sięgać według jego fantastycznych pomysłów ćwierć miliona. Rozpoczęto wielką akcję propagandową wśród Ludów bałkańskich, by je pobudzić do powstania. Podjęcie tego typu krucjaty przed zakończeniem wojny trzydziestoletniej było jednak niemożliwe, a decydujący okazał się stanowczy sprzeciw Rzeczypospolitej na sejmie inkwizycyjnym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: