Moje Notatki

Pod wpływem otoczenia i atrakcyjności Polski następowały procesy polonizacyjne

In najnowsza historia polski 1914 1993 on Listopad 30, 2009 at 7:13 pm

Pod wpływem otoczenia i atrakcyjności Polski następowały procesy polonizacyjn e , szczególnie silnie wśród bogatszego mieszczaństwa, zwłaszcza patrycjatu, który chętnie wchodził np. w związki rodzinne z polską szlachtą czy nawet magnatami
W miastach, w których poprzednio utrzymało się lub wytworzyło polskie średnie mieszczaństwo, odwoływało się ono niekiedy w czasie walk z obcym patrycjatem do haseł narodowych, domagając się pełnych praw dla języka polskiego we władzach miejskich. Wskutek tego elementy polskie wybijały się w życiu miast o wiele bardziej wyraziście niż w poprzednim okresie. Procesy te nie przebiegały wszędzie z jednakowym natężeniem i równie szybko. Znamienne, że obejmowały także ziemie polskie znajdujące się poza granicami Rzeczypospolitej. Tak np. na Śląsku występowały w tym czasie podobne zjawiska repolonizacyjne, przejawiające się we wprowadzaniu języka polskiego do cechów, sądów, kościoła (językiem urzędowym władz był niemiecki i czeski), w stałym wzroście procentowym ludności polskiej, w szerzeniu się znajomości mowy polskiej wśród niemieckiej części mieszczaństwa.
Nie bez znaczenia dla tych procesów polonizacyjnych na ziemiach etnicznie polskich był także nieustanny napływ polskich chłopów czy drobnej szlachty do miast: napływu tego nie zdołały powstrzymać żadne ustawy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: