Moje Notatki

Niemało w tej sytuacji zależało od osoby władcy

In historia polski chomikuj on Grudzień 2, 2009 at 6:23 pm

Niemało w tej sytuacji zależało od osoby władc y , jego energii, konsekwencji i wytrwałości w osiąganiu postawionych celów. Cech tych brakowało na ogół ostatnim Jagiellonom
Ten niedostatek wybitnych indywidualności władczych w pierwszej połowie XVI w. ostatecznie spowodował, i w dziele centralizacji państwa na czoło wysunął się sejm. Zanim to jednak nastąpiło, szlachta średnia musiała dojrzeć do sprawowania funkcji kierowniczej w państwie. Utrudniało to niepomiernie poczynania obu ostatnich Jagiellonów, a zwłaszcza Zygmunta I.

b.Opozycja szlachecka w dobie współdziałania króla z możnowładztwem

Powołany na tron przez sejm piotrkowski Zygmunt I (1506-1548) miał Już za sobą rządy na Śląsku, gdzie jako namiestnik (od 1501 r.) wyróżnił t się sprawną administracją. Zygmunt I łączył wysoko rozwinięte poczucie godności monarszej z przystępnością. Ceniąc wyżej możnowładztwo niż zwykłą szlachtę, nie odmawiał jej wszakże prawa do swobody słowa. W polityce kierował się rozwagą i przezornością, miewał jednak trudności z samodzielnym podejmowaniem decyzji. Był hojnym mecenasem i miłośnikiem sztuki, a swemu dworowi nadał prawdziwie humanistyczny charakter.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: