Moje Notatki

Społeczeństwo polskie w omawianym okresie odznaczało się silnym dynamizmem demograficznym

In historia średniowieczna polski on Grudzień 2, 2009 at 5:02 pm

Społeczeństwo polskie w omawianym okresie odznaczało się silnym dynamizmem demograficzny m . Polska stała się w tym czasie nie tylko jednym z największych, ale i najludniejszych krajów Europy
Po włączeniu Inflant i rozejmie w Jamie Zapolskim w 1582 r. Rzeczpospolita polsko-litewska obejmowała obszar 815 tys. km2. Największy rozwój terytorialny przypadł wszakże na lata po pokoju polanowskim w 1634 r., kiedy obszar państwa z lennami sięgał miliona km2 (dokładnie 990 tys. km2). W Europie tylko państwo rosyjskie miało większe terytorium.
Od czasu unii lubelskiej i włączenia do Korony znacznych obszarów Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1569 r. Polska zapewniła sobie przewagę terytorialną w dwuczłonowej Rzeczypospolitej. Na ziemiach Korony mieszkała też większa część ludności, którą w sumie oblicza się na 8 do 10 mln. Są to liczby szacunkowe, oparte głównie na danych z rejestrów podatkowych. Dokładniejsze obliczenia przeprowadziła ostatnio Irena Gieysztorowa dla Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. Zaludnienie tych prowincji ocenia ona dla 1580 r. na 3,1 mln, a dla 1650 r. na 3,8 mln. Oznaczałoby to roczny przyrost 0,33%, stosunkowo wysoki jak na ten okres. Przyjmuje się, że w połowie XIV w. gęstość zaludnienia w tych prowincjach wynosiła 6 do 8 osób na km2. Pod koniec XVI w. wzrosła niemal trzykrotnie (do 21 osób na km2), w połowie następnego stulecia wynosiła 16 osób na km2. Następował więc szczególnie dynamiczny wzrost ludności polskiej, należący do największych w ówczesnej Europie. Na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej zaludnienie było niższe. Przypuszcza się np., że zaludnienie Ukrainy nie wynosiło w drugiej połowie XVI w. więcej niż 3 osoby na km2.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: