Moje Notatki

Rzecz zastanawiająca

In historia polski sredniowiecze on Grudzień 4, 2009 at 1:11 am

Rzecz zastanawiając a , że w tym okresie gruntownych przemian w stosunkach wiejskich nie doszło w Polsce do wielkich ruchów zbrojnych, i jakie wystąpiły w tym czasie i w zbliżonych warunkach w Niemczech czy j na Węgrzech. Dotarły wprawdzie do Polski jakieś echa powstania Dozsy, a także wojny chłopskiej w Niemczech, ale poza sporadycznymi wystąpieniami na Śląsku czy w Prusach Książęcych nie spowodowały poważniejszych następstw
Prawda, że w obu wypadkach poza motywami społeczno-ekonomicznymi dołączyły się inne: obrony przed Turkami na Węgrzech czy radykalno-religijne w Niemczech. Jednakże jak dotąd historycy nie wyjaśnili w sposób przekonywający przyczyn tego stanu rzeczy. Być może. pewną formą wyładowania niechęci było masowe zbiegostwo, na które szlachta nie umiała znaleźć odpowiednich środków wobec rozciągłości państwa i niedowładu aparatu administracyjnego, a może i nie chciała, gdyż odpowiadało to jej potrzebom osadniczym. Większość badaczy jest także dzisiaj zgodna co do tego, że mimo wszelkich ograniczeń i obciążeń położenie chłopa, przynajmniej do połowy XVI w., a może i do końca tego wieku, nie uległo jeszcze ekonomicznemu pogorszeniu; przeciwnie – wzrastał poziom jego zamożności.
W stopniu zamożności chłopa istniały wyraźne różnice zależnie od terytorium czy warstwy, z której się wywodził. Do zamożniejszych dzielnic należało Pomorze oraz zachodnia Małopolska, Krakowskie i Sandomierskie. O ile jednak na Pomorzu gospodarstwa chłopskie były stosunkowo niezależne, przeważała renta pieniężna i chłopi okazywali dużo inicjatywy ekonomicznej, o tyle w Małopolsce silniej już ciążył nad chłopami folwark pańszczyźniany.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: