Moje Notatki

Wydaje się

In historia sredniowiecze on Grudzień 4, 2009 at 3:09 pm

Wydaje siG?, że rzeczywiście Zygmunt I i jego doradcy zamierzali w ten sposób pozbyć się konieczności odwoływania się do izby poselskiej. Odżyła pamięć o radach Kallimacha, postulującego zniesienie ograniczeń krępujących władzę króla
Zresztą takie przykłady dawała prawie cała ówczesna Europa. Zamysły absolutystyczne wzrosły od momentu zaślubienia przez Zygmunta I córki mediolańskiego księcia Bony Sforza. Zdobyła ona sobie znaczny wpływ na króla i podjęła kroki, które miały wzmocnić pozycję dynastii. Dawniej historiografia skłonna była przeceniać role Bony w Polsce, zarówno jeśli chodzi o jej oddziaływanie kulturalne, jak i polityczne. Pamiętając, że kierowała się głównie dość wąsko pojętym interesem osobistym czy dynastycznym, trudno przecież nie dostrzec, że z pozyskiwanych sobie rozdawnictwem urzędów, beneficjów i majątków zauszników umiała stworzyć grupę podporządkowanej dworowi nowej magnatem. Bona zabiegała o powiększenie majętności królewskich, by uniezależnić się finansowo od szlachty. Za przywiezione ze sobą pieniądze skupywała dobra. Królewszczyzny pod jej staranną opieką zaczęły dawać znaczne dochody. Dodatkowe wpływy miała królowa z opłat uzyskiwanych od kandydatów na wysokie urzędy kościelne i państwowe. W ten sposób doszło do koncentracji w jej ręku poważnych kapitałów.
W polityce wewnętrznej istotne skutki miały zabiegi Bony o zapewnienie dziedziczności obieralnego dotąd wśród dynastii jagiellońskiej tronu. Z tego punktu widzenia trzeba spojrzeć na wymuszoną w 1529 r. na sejmie w Piotrkowie elekcję jej małoletniego syna Zygmunta Augusta na króla polskiego. Sprawa ta dla dynastii nie miała jednak większych konsekwencji, natomiast zobowiązania, jakie opozycji szlacheckiej złożył w związku z tym Zygmunt I, otworzyły drogę do powszechnego udziału szlachty w wolnych elekcjach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: