Moje Notatki

Współdziałanie Zygmunta I z możnowładztwem

In historia polski do 1795 on Grudzień 8, 2009 at 9:08 am

Współdziałanie Zygmunta I z możnowładztwe m , a także majątkowe zabiegi Bony i jej ingerencja w liczne decyzje starzejącego się monarchy powodowały wzrost niezadowolenia wśród szlachty. Próbował uciszyć je Zygmunt I idąc na drugorzędne ze swego punktu widzenia ustępstwa, przede wszystkim akceptując ograniczenia chłopów i mieszczan
Trudno było jednak uzyskać pod tym względem wiele więcej niż to, co zdobyła szlachta w końcu XV w. Szlachta przecież domagała się od początku lat dwudziestych zwołania „sejmu sprawiedliwości”, na którym spisano by wszystkie prawa i ustalono sposób wprowadzania ich w życie, czyli na którym by nastąpiła całkowita „egzekucja praw”. Niektórym i to nie wystarczało. Wzywali oni do zebrania całej szlachty na wzór węgierski na zjazd, tzw. rokosz, na którym rozprawiono by się z możnymi. Żądania te powtarzano w rozmaitej formie na licznych sejmach, które były stałym miejscem rozgrywek między szlachtą a popieranym przez króla możnowładztwem. Właśnie dlatego szlachta zwiększała stale liczbę swych reprezentantów w sejmie (póki w 1540 r. sejm nie zakazał wysyłania posłów ponad określoną liczbę). W toku tych rozgrywek nastąpiło m. In. odrzucenie tzw. korektury Taszyckiego, która budziła, jak każdy owoc kompromisu, zastrzeżenia obu stron.
Pod wpływem „nowinek” religijnych, nie uzewnętrzniając wszakże swych przekonań ze względu na nietolerancyjne stanowisko Zygmunta I, i coraz częściej posłowie wysuwali zarzuty przeciwko klerowi. Domagali się więc na sejmach zwiększenia jego udziału w podatkach, oddania części dóbr kościelnych na potrzeby obronne państwa, ograniczenia zakresu sądownictwa i zaprzestania wysyłania annat i innych opłat do Rzymu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: