Moje Notatki

Najazd szwedzki całkowicie zaskoczył Polaków

In historiapolski pl on Grudzień 9, 2009 at 4:24 pm

Najazd szwedzki całkowicie zaskoczył Polakó w . Dopiero z początkiem września zgromadzone w pośpiechu siły przystąpiły do kontruderzenia, które miało na celu odciągnięcie sił szwedzkich spod Gdańska i sprowokowanie Gustawa Adolfa do walnej bitwy
Doszło do niej pod Gniewem, przy czym okazało się, że jazda polska nie była w stanie skutecznie działać pod wzmożonym ogniem muszkietów i dział szwedzkich. Wojsko polskie poniosło porażkę – tylko jego modernizacja mogła zmienić niekorzystny przebieg wojny. Poważne niebezpieczeństwo, jakie zawisło nad krajem, osłabiło walki wewnętrzne, które toczyły się poprzednio między regalistami a fakcjami magnackimi, uniemożliwiając przygotowanie się do wojny. Była to chwila, gdy. interesy króla stały się bliskie interesom całej Rzeczypospolitej. Zwołany w końcu 1626 r. do Torunia sejm zgodnie ż inicjatywą podkanclerzego Jakuba Zadzika uchwalił wysokie podatki na zbrojenia, tworząc zarazem specjalną deputację posejmową w celu przygotowania głębszych reform skarbowo-wojskowych. Z tego początkowego ognia niewiele jednak wynikło. Podatki wpływały tak opieszale, że trudno było zaspokajać potrzeby żołnierza, a przedyskutowane na dwu jeszcze sejmach reformy skończyły się wprowadzeniem podymnego. Koszty nowoczesnej wojny przerastały możliwości Rzeczypospolitej, czy ściślej biorąc ofiarność szlacheckich ustawodawców i podatników. Na poważny wysiłek zdobył się natomiast Gdańsk, który pospiesznie przystąpił do rozbudowy fortyfikacji bastionowej, opartej na najnowocześniejszych wtedy wzorach holenderskich. Wykonanie ich zapewniało możliwość przetrwania nawet paroletniego oblężenia. Znalazł się też człowiek, który tchnął nowego ducha w strategię i taktykę polską, hetman koronny Stanisław Koniec-polski. Ten magnat kresowy, doświadczony w walkach z Turkami i Tatarami, okazał zadziwiające zrozumienie i dla spraw morskich, i dla unowocześnionych metod walki. W rezultacie stał się jednym z najznakomitszych wodzów polskich, godnie stając w szranki z Gustawem Adolfem. Koniecpolski właśnie przyczynił się do rozbudowy floty polskiej, bez której było niemożliwe przecięcie szwedzkich linii komunikacyjnych. Na jego wniosek znacznie zwiększono liczbę wojska cudzoziemskiego, szczególnie piechoty, wyposażonej w muszkiety i skuteczniej przeciwstawiającej się Szwedom. Wykorzystywał także Koniecpolski urozmaiconą taktykę walki – od pozycyjnej, opartej na systemach rozbudowanych fortyfikacji, po „szarpaną”, polegającą na niszczeniu przeciwnika przez ciągłe napady i przerywanie jego linii komunikacyjnych i zaopatrzenia bez wdawania się w walną bitwę.
Doskonałym przykładem talentów Koniecpolskiego była kampania wiosenna 1627 r. Hetman starał się z jednej strony nie dopuścić wojsk szwedzkich z Prus Książęcych pod Gdańsk, by umożliwić miastu ukończenie fortyfikacji, z drugiej strony zamierzał rozbić nadchodzące z Rzeszy posiłki. Dzięki prędkiemu i dobrze skoordynowanemu działaniu w odpowiednim momencie odebrał z rąk szwedzkich Puck, a potem rozgromił pod Hamersztynem (Czarnem) najemne oddziały przybywające z Niemiec na pomoc Gustawowi Adolfowi. Potem umiał skutecznie zasłonić drogę Gustawowi Adolfowi do Gdańska, powstrzymując Szwedów pod Tczewem. W ten sposób Koniecpolski uniemożliwił Gustawowi Adolfowi osiągnięcie i jego najważniejszego celu strategicznego. Ukoronowaniem sukcesów polskich w tym roku było zwycięstwo młodej floty pod Oliwą 28 listopada Znajdujące się pod dowództwem admirała A. Dickmanna okręty polskiej zaatakowały eskadrę szwedzką i zniszczyły 2 wielkie okręty nieprzyjacielskie, zmuszając pozostałe do ucieczki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: