Moje Notatki

Uderzające jest natomiast stosunkowo nikłe zainteresowanie chłopów sprawami przemian religijnych

In kieniewicz historia polski on Grudzień 9, 2009 at 9:10 pm

Uderzające jest natomiast stosunkowo nikłe zainteresowanie chłopów sprawami przemian religijnyc h , jakie przechodzi w tym czasie społeczeństwo polskie. Być może, miał rację brat czeski Turnowski, gdy opowiadał w kazaniu o chłopie, który pytany, dlaczego nie rzuca „rzymskiego obłędu”, odpowiedział: „Azaż nam się czego chce w tej niewoli? Nie mamyć my czasu i o Bogu myśleć
– Już nas z tej ciężkiej niewoli ani Bóg, ani diabeł nie wybawi”. Potwierdzają tę opinię badania Wacława Urbana, chociaż wskazują na sporadyczne przejęcie się zasadami luteranizmu czy kalwinizmu. Można było i w Polsce na wsi usłyszeć pewne oddźwięki haseł anabaptystycznych, a później ruch braci polskich przez pewien czas z postulatu sprawiedliwości dla chłopów uczynił jedno ze swych haseł sztandarowych. Jednakże ogólnie biorąc reformacja nie poruszyła polskich chłopów, co później przyniosło tym łatwiejszy sukces katolicyzmu.

c.Mieszczaństwo

W nieco odmienny sposób niż z chłopstwa usiłowała szlachta tworzyć z mieszczaństwa stan zamknięty. Na przełomie XV i XVI w. różnice między szlachtą a mieszczaństwem nie rysowały się jeszcze zbyt ostro. Wielu bogatych mieszczan sięgało po klejnoty szlacheckie, nie brakło ich wśród protoplastów rodzin magnackich. Patrycjusze chętnie nabywali dobra ziemskie, widząc w tym środek do nobilitacji. Natomiast uboższa szlachta, np. mazowiecka, osiadała w miastach, „bawiąc się” handlem i rzemiosłem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: