Moje Notatki

Nawiasem mówiąc

In historia polski 1914 2005 on Grudzień 10, 2009 at 7:17 pm

Nawiasem mówią c , o ile decyzja Zygmunta I w sprawie Prus Książęcych zapadła w okresie, gdy sprawa rozłamu w Kościele nie została definitywnie zdecydowana, o tyle nie mógł mieć podobnych wątpliwości Zygmunt August, gdy w 1561 r. w identyczny sposób rozwiązywał sprawę Inflant i umożliwiał ugruntowanie się luteranizmu w sekularyzowanym księstwie Kurlandii

Stosunkowo bez poważniejszych oporów wprowadzony został luteranizm na Pomorzu zachodnim; ostatecznie został przyjęty przez tamtejszy sejm w 1534 r. Z większymi trudnościami spotkał się protestantyzm na Śląsku. Wprawdzie uzyskał tutaj zarówno poparcie większości mieszczan, jak i świeckich feudałów, m. in. opowiedzieli się za nim książęta piastowscy w Legnicy, Brzegu i Cieszynie, jednak opór władz habsburskich udaremnił pełny sukces luteranizmu w tej dzielnicy i doprowadził z czasem do trwałego podziału religijnego Ślązaków na protestantów i katolików. Podział ten dotyczył zarówno polskiej, jak i niemieckiej części ludności.
W każdym razie trwałym efektem rozprzestrzeniania się luteranizmu na ziemiach polskich było przyjęcie tego wyznania przez większość ludności polskiej mieszkającej w Prusach Książęcych i na Pomorzu Zachodnim oraz przez znaczną część ludności polskiej na Śląsku, zwłaszcza Dolnym. Jakkolwiek też nie można luteranom polskim na tym obszarze odmówić poważnej troski i skutecznych często zabiegów o podtrzymanie mowy i kultury ojczystej, przy późniejszych procesach integracyjnych narodu polskiego ten fakt religijnego wyodrębnienia oddziaływał wyraźnie hamująco, zwłaszcza gdy Niemcy starali się przekształcać luteranizm w narzędzie asymilacji i germanizacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: