Moje Notatki

Niełatwo jest w świetle dotychczasowych badań

In historia wychowania on Grudzień 10, 2009 at 10:18 pm

Niełatwo jest w świetle dotychczasowych badaŠG, a także posiadanych źródeł odpowiedzieć, w jakim stopniu poprzez polską dyplomację dwór królewski był zorientowany w sytuacji międzynarodowej i w polityce różnych dworów europejskich. Wydaje się, że zarówno dzięki działalności dyplomatów, jak i zbieraniu informacji innymi drogami orientacja ta w stosunku do krajów sąsiadujących z Polską była jak na owe czasy dobra, co pozwalało na skuteczne przeciwstawienie się niebezpiecznym dla Polski sojuszom (np
Maksymiliana I z Wasylem III) czy na wykorzystywanie słabych stron przeciwnika (np. w rokowaniach z Albrechtem). Ta skuteczność działania dyplomatycznego ograniczała się jednak tylko do pewnego rejonu i nie miała charakteru stałego. Ze strony polskiej niewiele też było szerszych inicjatyw politycznych, a zawierane sojusze miały przeważnie charakter koniunkturalny.
W sumie więc można powiedzieć, że zarówno możliwości militarne Polski ostatnich Jagiellonów, jak i charakter działania służby dyplomatycznej narzucały ograniczenie zakresu jej aktywności politycznej i skoncentrowanie wysiłków na jednym odcinku. Stało się nim umocnienie pozycji Polski nad Bałtykiem. Polityka ta przyniosła Polsce najistotniejsze sukcesy międzynarodowe, została jednak okupiona biernością czy rezygnacją na innych terenach.

b.Walka z Zakonem i pokój krakowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: