Moje Notatki

Niższy kler

In historia sredniowiecze on Grudzień 11, 2009 at 4:02 pm

Niższy kle r , rekrutujący się w niemałym stopniu z mieszczan czy chłopów, odsuwany od bogatych prebend; trzymany w ciemnocie i zacofaniu, stawał się elementem niezadowolonym, którego związki z Kościołem katolickim były równie formalne jak i wyższej hierarchii.
W tych warunkach, jeżeli nawet przestrzegano praktyk religijnych, to wśród ogółu ludności przesądy i zabobony przesłaniały zasady wiary
Poziom jej wiedzy religijnej był bardzo niski. Zakładając nawet, że resztki pogaństwa utrzymywały się tylko w niektórych zakątkach Litwy, można mieć wątpliwości, jak daleko sięgała świadoma chrystianizacja wsi. Więcej niż o swe obowiązki duszpasterskie dbał kler o przywileje. Zabezpieczały one pozycję duchowieństwa, czemu daremnie usiłowała przeciwdziałać od XV w. szlachta. Nie podlegał więc kler służbie wojskowej; prócz łanowego, danin w zbożu i gdzieniegdzie stacji nie płacił podatków, chyba że uchwaliła je szlachta, ale i wtedy w formie dobrowolnej ofiary (subsidium charitativum). Utrzymywał się obowiązek składania dziesięcin na rzecz Kościoła, szczególnie dotkliwie odczuwany przez wieś; jurysdykcja kościelna rozszerzyła się na sprawy świeckie (w 1433 r. otrzymała pomoc w postaci egzekucji starościńskiej). Jeszcze w 1543 r. sejm szeroko wytyczył jej kompetencje: świeccy mogli dobrowolnie poddawać się jej orzecznictwu. Poważne wpływy polityczne Kościoła katolickiego najlepiej obrazował fakt zasiadania biskupów i arcybiskupów diecezjalnych w senacie, do czego nie dopuszczono przedstawicieli innych wyznań.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: