Moje Notatki

Tak więc Kościół podjął nowe budownictwo

In wojciech roszkowski historia polski on Grudzień 14, 2009 at 2:21 am

Tak więc Kościół podjął nowe budownictw o , którego celem było pozyskanie wiernych ogromem kościoła i bogactwem jego wystroju. Monumentalna fasada, centralnie umieszczona kopuła, panująca nad całym budynkiem, przykuwający uwagę rozmiarami i dramatyzmem ołtarz główny oraz kazalnica umieszczona w sposób najlepiej umożliwiający kaznodziei oddziaływanie na zebranych, charakteryzowały założenia nowej architektury
Wzorem jej stał się rzymski kościół II Gesti, powielany przez jezuickich budowniczych w całej katolickiej Europie. Pierwsze tego rodzaju kościoły zaczęto budować w Rzeczypospolitej w latach osiemdziesiątych XVI w. – w Nieświeżu i w Lublinie. Najwybitniejszym osiągnięciem tego budownictwa stał się kościół Św. Piotra i Pawła w Krakowie, wystawiony w pierwszym dziesiątku następnego wieku przez królewskiego architekta Jana Trevano. Te pierwsze kościoły jezuickie odznaczały się jeszcze pewną surowością wnętrz, jaka przystała walczącej kontrreformacji. W miarę sukcesów rosła ilość ozdób, symbolizujących radość Kościoła triumfującego. Przybierały one formy typowe dla Baroku. Tak np. kościoły wzniesione w Wiśniczu na zlecenie wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego przez innego wybitnego architekta królewskiego, Macieja Trapolę, miały wnętrza ozdobione s tłukami w postaci girland, putti (aniołków), obłoków, wieńców. W podobny sposób zaczęto ozdabiać wnętrza innych kościołów i pałaców.
Różnego rodzaju elementy barokowe występowały coraz częściej zarówno w dawnych kościołach (np. mauzoleum Św. Stanisława w katedrze krakowskiej), jak w nowo stawianych, opartych jeszcze na założeniach gotyckich (bryła), uzupełnianych detalami renesansowymi. Ten typ budownictwa, znamienny dla Polski centralnej, rozwijał się bowiem jeszcze w tym okresie, co najlepiej charakteryzuje wielokierunkowość sztuki w ówczesnej Rzeczypospolitej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: