Moje Notatki

Tym razem podzielona elekcja doprowadziła do wojny domowej

In polska historia on Grudzień 14, 2009 at 4:16 am

Tym razem podzielona elekcja doprowadziła do wojny domowe j . Zamoyski starał się wykorzystać niechęć do elekta-Niemca, zwołał pospolite ruszenie szlachty małopolskiej pod Kraków i tak przygotował obronę, że gdy arcyksiążę ze swymi wojskami przekroczył granicę śląską, natknął się na opór zarówno małych zameczków (Olsztyna, Rabsztyna), jak i samej stolicy
Kraków odparł atak Maksymiliana, który wycofał się za granicę Śląska, gdzie jednak ścigał go Zamoyski i rozbił doszczętnie pod Byczyną (1588), biorąc samego arcyksięcia jak i wielu jego zwolenników do niewoli. Dopiero traktat bytomsko-będziński z 1589 r. zapewnił pokój między obu stronami i przywrócił dobre stosunki z dworem habsburskim. Sam Maksymilian wypuszczony z niewoli nie zaprzysiągł jednak abdykacji i nie pogodził się z odtrąceniem go od tronu polskiego.
Jeszcze w czasie walki o tron Zygmunt III (1587-1632) przybył do Polski i został koronowany w Krakowie. Nadzieje, które wiązano z jego osobą, dotyczyły przede wszystkim unii personalnej ze Szwecją. Istniały bowiem liczne argumenty, które przemawiały za takim związkiem. Chodziło o niektóre wspólne cele na Bałtyku, walkę z cłem sundzkim, dążenie do niedopuszczenia Moskwy do Bałtyku. Także perspektywy korzystnych układów handlowych (zboże dla Szwecji, ruda dla Polski) czy wspólnego sprawowania dominium maris Baltici zdawały się tworzyć dostatecznie mocne przesłanki ekonomiczne dla takiej unii. Rzeczywistość wykazała, że właśnie w tym ostatnim punkcie niełatwo było się porozumieć, zwłaszcza gdy Szwecja żądała, by Zygmunt zgodnie ze swymi pierwotnymi zobowiązaniami utrzymał przy niej Estonię, a Polska domagała się realizacji paktów konwentów, w których (po długich targach) prowincję tę obiecano Rzeczypospolitej. Obok tej rywalizacji o panowanie w Inflantach niezmiernie utrudniały jakąkolwiek unię duże różnice już nie tylko narodowościowe, ale religijne i ustrojowe między obu państwami .Szwedzi obawiali się, że przy pomocy polskiej Zygmunt zechce siłą likwidować protestantyzm i ograniczać ich wolności stanowe. Wszystkie te trudności spowodowały, że oczekiwana unia przetrwała tylko kilka lat, po czym Zygmunt został zdetronizowany w Szwecji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: