Moje Notatki

Jeśli chodzi o źródła dotyczące funkcjonowania państwa szlacheckiego

In leksykon historii polski on Grudzień 15, 2009 at 9:15 pm

Jeśli chodzi o źródła dotyczące funkcjonowania państwa szlacheckieg o , to akta Metryki Koronnej doczekały się tylko regestów obejmujących dobę jagiellońską (T. Wierzbowski, Matricularum Regni Poloniae Summaria, t
I-V: (1447-1572), Varsovia 1905-1961). Podjęte przez O. Balzera wydawnictwo Corpus iuris Polonici sięga tylko po rok 1526. Natomiast uchwały sejmowe drukowano początkowo w rozmaitych zbiorach ustaw i publikowano także tuż po sejmach (od 1576 r.). Dopiero w XVIII w. podjęto z inicjatywy J. Załuskiego i S. Konarskiego publikację zbiorową konstytucji sejmowych – Volumina legum. W połowie XIX w. przedrukował ją ponownie J. Ohryzko. Natomiast nie ogłaszano w XVI i XVII w. diariuszy sejmowych. Dopiero w XIX i XX w. wydane zostały diariusze tylko kilku sejmów omawianego okresu. Wykaz tych publikacji jak i rachowanych w rękopisach diariuszy podaje W. Konopczyński, Chronologia sejmów polskich 1493-1792, Kraków 1948.
Wykaz ten nie jest kompletny; na niektóre uzupełnienia wskazał H. Olszewski w „Czasopiśmie Prawno-Historycznym”, t. IX.
W celu zrozumienia postaw szlacheckich i przeprowadzenia badań nad życiem politycznym kraju, a także skarbowością i wojskowością, nieocenione są uchwały sejmikowe. Lauda i instrukcje sejmikowe zostały opublikowane dla województwa krakowskiego, województw wielkopolskich, województwa ruskiego, województw kujawskich, ziemi dobrzyńskiej, a także niektórych województw ukrainnych i litewskich. Opublikowany został także inwentarz aktów sejmikowych Prus Królewskich oraz akta niektórych sejmików śląskich. Większość z tych materiałów znajduje się jednak w archiwach lub zbiorach rękopisów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: