Moje Notatki

Pytania, które stawiają sobie twórcy przełomu XVI i XVII w

In historia administracji polski on Grudzień 16, 2009 at 4:03 am

Pytania, które stawiają sobie twórcy przełomu XVI i XVII w . , nawiązują jeszcze do tradycji renesansowych, ale sposób odpowiedzi, a także zastosowane środki wyrazu, od tych tradycji odbiegają
Przykładem takiej twórczości są przede wszystkim dzieła poetów, których Hernas nazwał metafizycznymi, polemizujących z humanistyczną koncepcją życia. „Pokój – szczęśliwość, ale bojowanie – byt nasz podniebny” – mówi najwybitniejszy przedstawiciel tej grupy, Mikołaj Sęp-Szarzyński (ok. 1550-1581), którego tomik Rytmy albo Wiersze polskie, wydany pośmiertnie w 1601 r., był dziełem znakomitego mistrza małych form poetyckich, a przy tym twórcy o wysokim poziomie intelektualnym. W poszukiwaniu filozofii człowieka towarzyszył Sępowi-Szarzyńskiemu inny pełen oryginalności poeta tej doby, Sebastian Grabowiecki, w swym Setniku rymów duchownych (1590), który jednak rozwiązania szukał nie w walce, ale w kwietyzmie wynikającym z bezradności i bierności wobec świata. Dalsza ewolucja tego kręgu, znajdującego się pod silnym wpływem doktryny katolickiej, kierowała się ku płytkiej dewocji i nie przyniosła już dzieł tak znakomitych.
Obok tej intelektualnej twórczości poetyckiej szczególne miejsce w literaturze tego okresu zajmuje twórczość mieszczańsko-plebejska. Wczesny Barok zaznaczył się zróżnicowaniem między kulturą mieszczańską a szlachecką, przy czym ta pierwsza była bardzo żywotna aż do połowy XVII w. Jej wspólną cechą była krytyczna postawa wobec istniejącego porządku społecznego, łączne traktowanie problemów jednostki i społeczeństwa. Krzywda i niepowodzenie jednostki nie były rezultatem wytyczonego przez Stwórcę, więc niezmiennego mechanizmu świata, ale wynikały z absurdów układu społecznego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: