Moje Notatki

Już te różnice w ocenach pozwalają spojrzeć na przełom XVI i XVII

In historia pwn on Grudzień 18, 2009 at 2:01 am

Już te różnice w ocenach pozwalają spojrzeć na przełom XVI i XVII w . jako na epokę przejściową, w której elementy obu wielkich kierunków kulturalnych występują obok siebie albo się przeplatają
Barok przy tym nie wyodrębnił się, jak to się niekiedy zdarza, na zasadzie podkreślania i wyolbrzymiania przeciwieństw, dzielących go od poprzedniej epoki. Można powiedzieć, że wyłonił się w jakiś sposób z Odrodzenia, starając się kontynuować osiągnięcia tej epoki, ale zarazem powiązać je z tym, co ówcześni ludzie uważali za najważniejsze w dorobku średniowiecza.
W Polsce, gdzie Odrodzenie zaczęło się stosunkowo późno, uległo ono swoistej kumulacji, nawarstwiając tendencje i kierunki, które w innych krajach rozkładały się na dłuższe okresy. Rezultatem była niesłychana, jak na stosunkowo krótki okres rozkwitu, bujność kultury renesansowej oraz jej żywotność w momencie, gdy już zaczął kształtować się Barok. Wszystko to pozwala na zbliżenie i wspólne rozpatrywanie czasów Odrodzenia i wczesnego Baroku, jakkolwiek trzeba pamiętać o różnicach w spojrzeniu na świat i w rozwiązaniach formalnych dzielących te epoki. W Polsce wiązała je wreszcie nieprzerwana erupcja talentów i twórczości, łącząc w wielką epokę rozkwitu kultury staropolskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: