Moje Notatki

Nie jest natomiast dotychczas wyświetlona kwestia

In historia polski torrent on Grudzień 21, 2009 at 9:21 am

Nie jest natomiast dotychczas wyświetlona kwesti a , w jakiej mierze trudności ekonomiczne, które Polska zaczęła przeżywać od początku XVII w. , zaważyły na upadku miast
Jak wskazują niektórzy historycy, nastąpiło wyraźne zahamowanie dynamiki rozwojowej, przynajmniej na pewnych obszarach. Można się jednak zastanawiać, czy było to zjawisko ogólnopolskie. Badania Maurycego Horna dotyczące miast województwa ruskiego świadczą, że na tym terenie właśnie początek XVII w. przyniósł znaczne ożywienie. Można przytaczać również przykłady dobrze prosperujących miast handlowych, jak Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz czy Jarosław. Wtedy właśnie powstają liczne miasta na pograniczu śląsko-wielkopolskim. Chyba więc dopiero dalsze badania pozwolą na bardziej jednoznaczną, opartą na danych faktycznych, a nie apriorycznych założeniach odpowiedź.
W sumie można przyjąć, że w rozwoju miast w XVI w. i pierwszej połowie XVII w. nie nastąpiła żadna zasadnicza przemiana, odpowiadająca upowszechnieniu się folwarku pańszczyźnianego. Proces akumulacji pierwotnej przebiegał w ograniczonych rozmiarach. W skromnej postaci występowały nowe elementy w zakresie stosunków produkcyjnych. To utrzymywanie się dotychczasowego kierunku rozwoju powodowało jednak wzrost rozbieżności między tendencjami rozwojowymi na wsi i w mieście, co nie mogło nie oddziaływać rozkładowo na całokształt stosunków gospodarczych w Polsce, podobnie jak i w sąsiednich krajach.

3.Społeczeństwo polskie doby Odrodzenia i wczesnego Baroku – jego struktura, mentalność i warunki bytowe

a.Terytorium i zaludnienie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: