Moje Notatki

Jeżeli więc doraźnie osiągano wytknięte sobie cele

In wojciech roszkowski historia polski on Grudzień 23, 2009 at 4:05 am

Jeżeli więc doraźnie osiągano wytknięte sobie cel e , na dłuższą metę powodowano wyjałowienie ziemi, spadek wysokości plonów; a więc i globalnej produkcji. Według obliczeń A
Wyczańskiego w królewszczyznach województwa sandomierskiego w okresie od 156,4 do 1616 r. plony żyta spadły na folwarkach o 23%, pszenicy o 25%, owsa o 18%. Na wyjałowienie ziemi wskazuje również wzrost pustek, gruntów opuszczonych, na Mazowszu już na przełomie XVI i XVII w., w Wielkopolsce widoczny od lat trzydziestych XVII w. Niemniej w pierwszych dziesięcioleciach XVII w. produkcja rolna w Rzeczypospolitej musiała być jeszcze wysoka, skoro właśnie na ten okres przypadają największe ilości zboża eksportowanego za granicę. W pierwszej połowie XVII w. przeciętna roczna wywożonego zboża była wyższa niż w XVI w. i wynosiła 58 tys. łasztów. Maksymalne jednak wywozy przypadają na drugie i trzecie dziesięciolecie wieku. Właśnie w 1618 r. eksport zboża przez Gdańsk wynosił rekordowe 115 521 łasztów. Później liczby te zaczęły się zmniejszać. W jakiej mierze było to wynikiem obniżania się techniki w produkcji rolnej, trudno stwierdzić, tym, bardziej że badania nad stanem rolnictwa w Rzeczypospolitej w tym okresie nie są jeszcze wystarczające do wydawania definitywnych sądów.
W każdym razie pierwsza połowa XVII w. zaznaczyła się negatywnymi zmianami w produkcji rolnej. Nie oznaczały one jeszcze kryzysu gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej, uwydatniały jednak ujemne skutki hipertrofii folwarku pańszczyźnianego dla całości życia gospodarczego i przemian społecznych w Rzeczypospolitej.

d.Postęp to produkcji rzemieślniczej

Ugruntowanie się gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej w Polsce nie mogło pozostać bez wpływu na kształtowanie się stosunków ekonomicznych w miastach. Skierowanie wysiłku olbrzymiej większości społeczeństwa na wzrost produkcji rolnej i na stworzenie jak najlepszych warunków do jej zbytu przekreślało możliwości harmonijnego rozwoju innych dziedzin. Polityka gospodarcza państwa podporządkowana została interesom szlacheckich posiadaczy folwarków. Przy słabości ówczesnego aparatu państwowego nie było to na szczęście równoznaczne z uniemożliwieniem mieszczaństwu podejmowania własnych inicjatyw gospodarczych czy kontynuowania dawniejszych dróg rozwojowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: