Moje Notatki

Moment uderzenia dobrał Gustaw Adolf starannie i bezwzględnie

In sredniowiecze polski on Grudzień 23, 2009 at 5:03 am

Moment uderzenia dobrał Gustaw Adolf starannie i bezwzględni e . Na czele 16-tysięcznej armii i silnej floty w końcu sierpnia 1621 r
– a wiec w chwili, gdy armia turecka zbliżała się do Chocimia, podjął oblężenie Rygi. Miasto było nowocześnie ufortyfikowane, miało blisko 4 tys. własnej milicji i 500 ludzi załogi polskiej. Pozbawiona jednak możliwości odsieczy – przebywający nie opodal hetman polny litewski Krzysztof Radziwiłł dysponował ledwie półtora tysiącem żołnierzy – do odparcia kilku szturmów. Ryga kapitulowała 26 września. Opanowawszy ujście Dźwiny Szwedzi wkroczyli do Kurlandii i jakkolwiek w następnym roku Radziwiłł zdołał odebrać zdobytą przez nich Mitawę, to jednak losy Inflant zostały przesądzone. Rzeczpospolita straciła nie tylko największy port w tej części Bałtyku, ale i niezmiernie ważną przeprawę przez Dźwinę, zapewniającą panowanie w północnych Inflantach. Jakkolwiek też rozejm z 1622 r. pozostawiał w ręku polskim Kurlandię i całe wschodnie Inflanty, o odebraniu Rygi nie było już mowy. Zresztą po upływie rozejmu w 1625 r. Gustaw Adolf zdobył drugą, ważną przeprawę przez Dźwinę – Kokenhauzen. Konsekwencją tej straty było opanowanie całych prawie Inflant położonych na północ od Dźwiny przez Szwedów. Wojska litewskie zdołały wprawdzie utrzymać Dyneburg, ale poniosły pod Walmojzą w Kurlandii ciężką klęskę, pierwszą zaznaną od Szwedów w otwartym polu. Zawarty w początkach 1626 r. rozejm dał czas Gustawowi Adolfowi na przygotowanie nowej akcji, tym razem w Prusach.
Utrata portów inflanckich była bez wątpienia poważną stratą dla W. Ks. Litewskiego, którego handel znalazł się w dużym stopniu pod kontrolą Szwedów, niepomiernie wzbogacając ich skarb dochodami celnymi. Podobny los miał spotkać Koronę. W początkach lipca 1626 r. wojska szwedzkie zajęły niespodziewanie Piławę i wymusiwszy neutralność ze strony lennika Rzeczypospolitej księcia pruskiego (a zarazem elektora brandenburskiego) Jerzego Wilhelma opanowały w krótkim czasie wybrzeże aż po Puck, zajmując m. in. Elbląg, Malbork, Tczew i Gniew. Zamiarem Gustawa Adolfa było zajęcie Gdańska, który jednak okazał się mimo propagandy luterańskiej w pełni lojalny wobec Rzeczypospolitej. Szwedzi rozpoczęli więc blokadę morską portu gdańskiego i przygotowywali się do oblężenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: