Moje Notatki

Stosunki z Włochami

In historia ustroju polski on Grudzień 24, 2009 at 3:15 pm

Stosunki z Włocham i , choć i poprzednio żywe, nie były nigdy dotąd tak masowe. Mimo odległości między obu krajami, odmienności ludzi i obyczajów, nawiązała się właśnie wtedy mocna nić, która miała odtąd łączyć oba narody
Przez dwór królewski, zwłaszcza obu ostatnich Jagiellonów, przez dwory magnatów i szlachty czy patrycjuszy rozpowszechniała się moda naśladowania Włochów we wszystkich dziedzinach życia. Ten wpływ włoski, który utrzymywał się i w XVII w., miał swe dodatnie i ujemne strony, na które skarżyli się i współcześni. Z pozytywnych najważniejsze było porzucenie pośredników, którzy dotąd często oddzielali Polskę od świata zachodniego, i zdobycie umiejętności czerpania doświadczeń bezpośrednio ze źródeł zasilających rozwój kultury europejskiej.
W tych warunkach zmniejszyła się rola Niemiec i Czech, niegdyś przemożna. Mniej więcej w połowie XVI w. kończy się wpływ literatury czeskiej na polską, która dotąd była bardzo zależna od czeskiej. Odkąd Czechy znalazły się pod panowaniem habsburskim, związki kulturalne z nimi osłabły, by w toku wojny trzydziestoletniej, tak katastrofalnej dla tego kraju, ulec całkowitemu niemal przecięciu. Kontakty z Niemcami, z ich silnymi ośrodkami humanistycznymi i reformacyjnymi, nie ustają, tracą jednak swą poprzednią intensywność. Coraz mniej Polaków wyjeżdża na studia do Niemiec, podobnie też coraz mniej Niemców studiuje na Akademii Krakowskiej. Kończy się poważniejsza migracja niemiecka do Polski. Pod tym względem wiek XVI stanowił prawdziwy przełom. Pod koniec tego wieku przemiany kulturalne, jakie przeżywała Polska, skierują ku niej znów oczy Niemców, ale będą to przybysze zaciekawieni rozwojem polskiego arianizmu czy też wielbiciele literatury polskiej, która] stała się w XVII w. jednym ze źródeł natchnienia dla niemieckich poetów) zwłaszcza ze Śląska. A gdy w toku wojny trzydziestoletniej przybysze i z Niemiec znów pojawili się w Rzeczypospolitej, ściągały ich tolerancja, dobrobyt i spokój, które niejednemu zapewniły możliwość twórczej pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: