Moje Notatki

Istnieją podstawy do przypuszczeń

In historia polski pdf on Grudzień 25, 2009 at 3:01 am

Istnieją podstawy do przypuszczeŠG, że w drugiej połowie XVI w. osłabło nasilenie procesów polonizacyjnych wśród mieszczaństwa w Rzeczypospolitej
Pewien wpływ na to miała polityka szlachecka, odcinająca się od stanu mieszczańskiego, a także przebieg reformacji, który w ostatecznym rozrachunku pogłębił różnice narodowościowe.
Jakkolwiek wiek XVI nie był „złotym wiekiem” mieszczaństwa w Rzeczypospolitej, to jednak wraz z całym krajem przeżywało ono czasy dobrobytu. Prawda, że między poszczególnymi warstwami istniały znaczne pod tym względem różnice, podobnie zresztą jak między większymi i mniejszymi miastami. Podczas gdy biedota poziomem swego życia nie sięgała i zamożniejszego chłopstwa, gnieżdżąc się w najgorszych warunkach, bogate mieszczaństwo szukało dla siebie wzorów na dworach możnowładców czy nawet królów. Nie tylko wzrosła poważnie liczba domów murowanych, ale powstawały kamienice kryte blachą miedzianą, ozdobione godłami, fasadami, attyką. Buduje się kamienice szersze, nie na jednej, jak dawniej, ale na paru działkach budowlanych. Na rynkach pojawiają się podcienia, chroniące od deszczu i śniegu. Mieszkania pełne były ozdobnych mebli, stołów, szaf, kredensów, skrzyń; najchętniej poszukiwano wyrobów gdańskich lub nawet niemieckich czy holenderskich. Jednym z głównych elementów ozdoby wnętrz były kominki i piece, budowane z kunsztownie malowanych, czasem rzeźbionych kafli. Skromniejsze bywały mieszkania średniego mieszczaństwa, z meblami miejscowego pochodzenia, zwykle malowanymi. Jednakże i tu ściany bywały obite szpalerami, a okna zaopatrzone w szyby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: